Kaja97

Ponaučení z bajky. Spěchá to!!!

Ahoj. Našla jsem si tuhle bajku, ale nevím, jaké z ní plyne ponaučení. Mohl byste mi někdo pomoct??? Moc to spěchá.

„V jednom zákoutí řeky žilo mnoho ryb i jiných živočichů ve vzájemné shodě. Voda byla čistá a potravy bylo dost pro všechny. Čas od času sem však připlouvala veliká a krásná štika. Její šupiny se leskly, když svým štíhlým tělem prorážela vodu. Ale nikdo jí nevítal, nikdo ji neviděl rád. Každému se protivilo její chlubení. Když pyšně vyprávěla, kde všude cestovala a kolik bitev s ostatními rybami vyhrála.
Nejraději prohlašovala, že vše, co v řece žije, je v porovnání s ní malé a hloupé. Malý okounek to jednoho dne už nevydržel a štice odpověděl, že pokud se nenaučí skromnosti, nikdo ji nebude mít rád a každý jí bude opovrhovat. I když je krásná, tak se s ní nemusí bavit ostatní ryby. Štika měla takovou zlost, že se bez rozmyslu vyřítila na okounka. Okounek ale nebyl hloupý. Zajel do rybářské sítě a snadno oky proplul. Naopak hloupá štika, která se za ním hnala, uvízla v síti a nemohla proplout tam ani zpátky. Byl to osud. Takto byla potrestána za svoje chování k ostatním rybám.“

Nejlepší odpověď
Alesh

No, tak asi, že když je někdo nějakým způsobem silnější, že by toho neměl zneužívat, protože se mu může lehce stát, že v určité situaci se mu to, co mu jindy přináší úspěch, vymstí.

Další odpovědi
iceT

Třeba takto-pyšné,namyšle­né,vychloubač­né a arogantní lidi taky nemá nikdo v lásce a jednou na to dojedou taky.Lidé nemusí být zrovna skromní,ale také by neměli povyšovat sebe nad jiné.

manon

Pýcha předchází pád.
Doplňuji:
Proč sis nevybrala bajku, ve které ponaučení najdeš sama?

venkovan

Ta bajka má pokračování a navazuje na redy:
Rybář vytáhl síť a v ní uviděl krásnou štiku. Chvíli přemýšlel, zda ji donese domu a sní a nebo pustí.
A pustil, protože si řekl, že bez té chlubivé štiky by mu ryby zlenošily, byly by samý tuk a nikdo by se nestaral o to, aby ve vodě zůstaly zdravé ryby. Drzý okounek ale stejně vyhrál – v nejbližším marketu si koupil hodně ostnaté ploutvičky a štika ho neloví.
Okounci se přemnožují a rybaři jsou smutní, protože je ve vodě málo potravy pro kvalitní ryby.
Proto do vody pustili sítě s malými oky. Ze sítí do vody zpět pustili velké ryby a okounky si odnesly domu a naložili je do kyselého nálevu.
Poučení: na každého drzouna taky může dojít.
Tak a teď jsme tě s redy docela zblbli – co?

pusinka50

K tomu přísluší české přísloví : „Pýcha předchází pád“.
Ze své pýchy, že je štika krásná a kde všude byla a kolik bitev vyhrála, se štika nepoučila a naopak nadávala na malé a hloupé. Pak jí ten „malý a hloupý“ zavedl do bezvýchodné situace. A mohla o své pýše začít klidně uvažovat.

redy

Nemyslím že zdravá pýcha je něco špatnýho(,je nutné sní zacházet opatrně )
A ten okounek je závistivej, jen proto že nebyl tam kde štika ji vlákal do tenat,neřád mrňavej.
Štika dostala trest smrti/ snad bude ještě amnestie.
No tak to vidím já, 🙂