akvidzerp

Pomůžete někdy bezdomovci?

Nevím jak ostatním,ale mně se docela často stává že se mně někdo na ulici zeptá na pár korun,nebo na cigáro.A já většinou když mám tak dám.Je mně jedno jestli se do té situace dostal sám či ne,ale v té chvíli když můžu tak pomůžu.A co vy?
Doplňuji:
Většina lidí je hází do stejného pytle..Minulý týden v Praze za mnou jeden přišel že ho bolí břicho,protože celý den nejedl.Tak jsem mu pár drobných dal.A víte jak vím že nekecal?protože sem zrovna měl plechovku alkoholickýho nápoje a když sem odcházel tak sem mu nabídnul zbytek ať si to dopije,ale on řekl že se chce najíst že na alkohol nemá ani pomyšlení.Takže očko tohle podle mně byla pomoc.

Nejlepší odpověď
beer

Ale ano, pokud nekecá a poprosí na rovinu o pár drobnejch na pivínko, nebo o cigáro, dám bez problémů..
Doplňuji:
Je tady jeden, postává s těma nějakejma jejich novinama a tomu jsem dal celou pajcku, aji bez novin. Jenže právě v momentě, kdy tam měl nějakýho kolegu a bavili se o krabičáku – ani hajzlík nepoděkoval !!
No, udělal holt chybku a nedostal už od té doby ani ťuk. Od té toby chvíli marně, přemarně už zdálky zdravil.. ))

Další odpovědi
anonym

Pokud to neokecává, tak ano. V Praze to okecávají, že namjí na bus apod. To je pošlu do míst kam slunce nesvítí.

anonym

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/davate-penize-zebrakum
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=bezdomov­ci
Doplňuji:
Už jsem zde několikrát prezentoval osvědčenou reakci – pokud bezdomáč jako záminku uvádí koupi jízdenky nebo jídla, bez mrknutí oka nabídnu, „Tak fajn, dojdu s vámi k pokladně“ (jízdenek či bufetu), a v tu ránu otráveně peláší pryč.
Je to rychlé, spolehlivé a bez zdlouhavého ukecávání.
Jiná náhradní varianta je: „Máte terminál? Já platím výhradně kartou, poněvadž peníze kradou kapsáři.“ Ještě se mi nestalo, že by někdo vytáhl bezdrátový terminál, jako mají v restauracích.
Podobné týpky potkávám téměř denně, už z dálky poznám jejich záměr, takže reaguji pohotově dříve, než se zmůže na nějaké výmluvy a úspěšně praktikuji už řadu let.
Některým každodenním u sámošky, které už člověk pozná od vidění, maximálně dám tip, že v modrém kontejneru má další várku papíru, který si pravidelně odváží do sběrny.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/take-se-vam-to-stalo

badisko

No jsem mimo Cr tady bezdomovci nejsou ..;D..Ale doma jsem na tyhle typky narazel pomohl jsem jak kdy …kdyz napriklad sedel y hypermarketu chlastal krabycak a chtel po me na rohliky tak jsem ho poslal tam kam slunce nesniti ..jenze pokud prisel ze my chybi jeste na krabicaka tak jsem mu ty chechtaky dal no a podobne to byva z jizdenkama atd …takze jak kdy kdyz jsem usoudil ze ten dotycny nekeca a nedela ze me vola… tak jsem pomohl proc nee ..
Doplňuji:
tak koukam ze zatim vsichni to mame uplne stejne …:D

anonym

Měla bych zřejmě problém určit kdo je „bezdomovec“ a kdo pouhopouhý „somrák“. V Africe jsem žebrákovi pár drobných dala a zjistila jsem, že ačkoliv byl „bez nohy“, byl u jiného obchodního střediska dřív než já autem.
Na Hlavním nádraží mne somráci několikrát žádali o cigaretu nebo o drobné, ale je to u mne potíž, nekouřím a na cesty si beru jenom platební kartu. Vybírat „drobné“ z bankomatu nepotřebuji, abych někomu pomohla.
Ono to totiž ani pomoc není. Tihle lidé si vyžebrávají prostředky na kouření a pití. V čem jim právě takováhle „pomoc“ má být prospěšná, na to jsem ještě nepřišla. Kdysi jsem takové „bezdomovkyni“ navrhla, že jí zaplatím oběd. Odmítla to. Proč tedy ma mne zkoušela taktiku, že si potřebuje koupit něco k jídlu? Táhlo z ní jako z putiky. Závislosti podporovat nehodlám.

Doplňuji:
A kdyby se „našeptávač“ ukřičel, tak ho stejně nebudeme poslouchat. Tak proč se tu technické zázemí Odpovědí.cz vůbec o něco snažilo?
Díky Dr.Axle.

zjentek

já nevím, ale čím jsem starší, tím více se zabývám myšlenkou, jestli tito lidé nejsou tam kde jsou právě z důvodů, že v časech, když ještě měli zázemí, se sami jen velmi neradi dělili. Asi ne všichni ..takže když bezdomovci (často vágusovi) nasloucháte, můžete si v duchu položit otázku, co by to bylo za člověka, kdyby teď měl víc než já ..třeba peněz nebo vlivu ,)

quentos

jen výjimečně, ale typicky třeba za protislužbu – např. zeptám se na cestu.

pl4toon

Jednou mě u metra na Národní třídě řekl jeden bezďák o cigáro. Dal jsem mu jedno. Jelikož si sebou nosím jen trošku tabáku tak na tři – čtyři cigarety (vlastní směs, nic levného), tak když mi v průběhu „obdarovávání“ řekl jestli nemám dvě, já mu odvětil že ne, že mám málo i pro sebe. Když jsem se otočil a šel pryč tak jsem od něho zaslechl něco jako že „jsem sobec zas*anej“, nebo tak něco. Kdyby tam nebylo hodně lidí okolo, tak bych si ho podal, jak mě naštval. Spolknul jsem to, žekl jsem si že sem idiot a od té doby je automaticky posílám do oněch míst.
Jen jednomu jsem občas dával nějakej peníz, byl to takovej starej somrák, cigán, ale dobrej chlápek, párkrát jsem s ním pokecal na zastávce, zkrátil mi čekání na autobus, celkem dobře se s ním kecalo. Nestěžoval si furt, nehrál na city, prostě normální pokec. Jednou jsem ho pozval i na pivo, když byla olympiáda. Čučeli jsme na hokej a lemtali bahno.

anonym

Našeptávač funguje, ale vyhledávání v šedé liště vpravo je nějak zamrzlé.
viz http://2i.cz/b7ec2f05­d6

anonym

Našeptávač je jen doplňující a podpůrný, ale v liště se na klíčové slovo „bezdomovci“, zobrazí hned 162 odkazů za 0,14 sec.
Jinak malý příklad ze žhavé současnosti, jak se i poctivý a bezúhonný občan může přes noc stát bezmocnou obětí dluhové pasti:

http://www.no­vinky.cz/finan­ce/299742-rucil-kamaradovi-za-uver-znicil-ho-dluh-z-roku-1990.html

akvidzerp

Tady je to jak u debilů s tím našeptávačem.Mys­líte že sem to nevyhledal než jsem položil otázku?jasně že jo abych se vyhnul těm dvěma co lezou do každej otázky aby si mohly zamumrat. nicméně mně to nenašlo,asi máte lepší našeptávač:)to se toho stalo co??

anonym

No, já taky odpovídala už u otázky, co Dr.Axl dohledal. Prostě mne to také hned netrklo.
Pokud jde o tu Tvou pomoc – tak to vidím jinak. Takovým lidem by měl slušné životní podmínky zajistit stát, nebo místně příslušný úřad. Alespoň nějaké základní jídlo jednou za den, skromné ubytování a v zimě teplo by měly nabízet nějaké azylové domy a podobně. Nemyslím si, že stát si bere z platů daňových poplatníků málo, aby mohl zajistit naše chudé.
Pokud jde o to, kdo se jako bezdomovec ocitl sám nebo cizím zaviněním, tak je to pokaždé o vlastní neochotě řešit své záležitosti. Pokaždé je nějaká možnost, jenže někteří lidé o ní buď nevědí, nebo nemají zájem obcházet úřady a řešení hledat.
Velmi tu chybí sociální péče z minulé éry. Fungovalo to jinak. Žebráci nebyli.

Mc Merkurion

a z čeho tu pomoc stát bude platit? Z našich daní? Mně taky nikdo nic nedá zadarmo!

anonym

ocko, promiň, ale ty jsi už úplně mimo realitu! Proč by měl stát „zajišťovat slušné životní podmínky“ takovým lidem?
Proč by z mých daní měl stát živit nějaké „naše“ chudé? Ty máš nějaké svoje chudé? Já z vybraných daní
po státu očekávám financování úplně jiných potřeb!
Azylové domy a různé formy pomoci od různých charit fungují, ale v drtivé většině mají jednu podmínku a to je střízlivost a naprostá absence alkoholu!
Prostě pod vlivem alkohoholu nikdo nemá šanci!
Nechápu, proč by se měl starat stát? Tito lidé buď pobírají některé ze státních dávek, ale mnozí ne, protože nemají v pořádku ani doklady ani zájem někde být úředně registrován. Navíc fungují i různé bezplatné právní a sociální poradny, takže kdo chce, není
v bezvýchodné a neřešitelné situaci. Nikdo u nás neumírá na chodníku hlady a zimou!
Stát by měl předně pomoci tomu, kdo se sám snaží . A snahu může mít každý! O tom je demokracie, o zodpovědnosti za svou osobu a rodinu a o tom, že se nespoléhám na stát. Jediná pomoc, na kterou se mohu stoprocentně spolehnout, je na konci mé vlastní paže !
Stát má pomoci těm, kdo si sami pomoci nemohou, tedy dětem, nemocným a starým lidem.
Bezdomovectví je nejčastěji pro tyto lidi vyhovující životní styl. I za komunistů byla určitá skupina lidí, kterým se nechtělo dělat, schovávali se
po demoličních objektech, mezi cikány ap. Jenže tenkrát byli stíháni
za příživu a plnili kriminály. Proto nebyli žebráci?!
Se sociální péčí minulé éry na mne nechoď, té jsem si „užila“ dost! Jako matka dvou dětí, manželka hudebníka, oba na „volné noze“ s výjezdy a kontakty
na kapitalistickou cizinu za železnou oponou,
s nesprávným původem a nesprávně angažovaná…ještě teď mi jde mráz po zádech když si vzpomenu, jak mi bylo vysvětlováno na uličním výboru, že děti patří státu!
Ty si zřejmě vůbec neuvědomuješ, že tzv. bezdomovci si nejvíce cení svobody i za tu cenu, že mohou „svobodně“ žebrat.