zjentek

Pomůžete mně pochopit ty 64/32 bitový operační systémy či procesory?

Má představa je taková: chápu tak, že procesor je HARDWARE, tudíž je buď 64 anebo 32 bitový a to od výroby navěky (pokud se nedá nějak načipovat či jinak natunit). A teď já tady mám jinak po všech směrech dostačující stroj, ale kazí mi ho 32b. procesor. A teď mrkvosoft uvádí, cituji:
„Toto potřebujete zkontrolovat v počítači, do kterého chcete nainstalovat Windows 10: 64bitový nebo 32bitový procesor: Vytvoříte 64bitovou nebo 32bitovou verzi Windows 10. Na počítači to zjistíte tak, že…“ a dále se uvádí, kde zjistím verzi systému.
Čili napsali to jako pro mamlasy. Takže pokud já mám 32b. proc., tak mám šanci jen na 32b. verzi W 10? (No tak to jim prdím na cosi, na čem využiji jen 3,38GB RAM, to dá rozum…) Anebo to prostě špatně chápu a fakt je možný (jak dříve v nějaké odpovědi naznačoval už aliendron) si stáhnout verzi 64× na stávající 32× systém a tím svůj procesor, potažmo operační systém, snad jaksi „přečipuji“? To je totiž zásadní informace, která, jak vidíte, není od Mikrosoftu dána jasně a srozumitelně. Takže autista má logicky potíže. děkuji.

Odpovědi
aliendrone

Jo? Ty cos posílal v diskuzi podporovaly OBA 64b (mají 64bitovou architekturu)., tak co řešíš? Operační systém 64b na ně můžeš nainstalovat (stejně tak i 32b, tam to ale POSTRÁDÁ SMYSL, pokud máš 4GB RAM (nebo více).

Jediný průšvih by nastal, kdybys chtěl 64b systém nainstalovat na HW s pouze 32b architekturou. Ten už dnes asi neseženeš ani v bazaru. :)

Takže znovu – oba tvé procáky mají 64b architekturu, což znamená, že na nich mohou běžet jak 32b, tak 64b operační systémy.
https://ark.in­tel.com/conten­t/www/us/en/ar­k/products/40739/in­tel-pentium-processor-t4400-1m-cache-2-20-ghz-800-mhz-fsb-socket-p.html
https://ark.in­tel.com/conten­t/www/us/en/ar­k/products/77773/in­tel-pentium-processor-g3220-3m-cache-3-00-ghz.html
(mrkni se na položku „instrukční sada“)

Nejzásadnější rozdíl mezi 32b a 64b OS je v možnostech adresace (32b systémy zvládají TEORETICKY alokovat [zpřístupnit] maximálně 2ˆ32b paměti, oproti 64b systémům, které umí alokovat 2ˆ64b paměti. (Teorie je jedna věc, praxe je trochu jiná viz https://www.michal­zobec.cz/proc-32-bit-x86-systemy-nikdy-nemohou-vyuzit-celych-4-gb-ram-nebo-i-vice-1606) Každopádně pokud chceš využít CELÉ 4GB RAM, MUSÍŠ mít 64b OS.

Ty NEMÁŠ 32b procesor, OBA tvé procáky podporují 64b instrukční sadu a 64b OS ji naplno využije. Pokud na některý z nich nainstaluješ 32b OS (což JDE), tak pouze nevyužiješ zplna možností HW. Podobně jako do nákupního vozíku se ti vleze několik bas piv NEBO v něm povezeš jen jedinou flašku.

Prostě NEŘEŠ a sosni/nainstaluj 64b verzi a je to. Zbytek nech koňovi, páč má větší hlavu. :)

zjentek

Díky aliene, chápu to. už jsem i nasosal, ale… psal jsem ti do pošty.

Dá se ZJEDNODUŠENĚ říci, že ten stroj s těmi čtyřmi GB paměti bude výkonnější, než ten T44oo 3GB RAM? No 1GB RAM můžu do slotu přidat, bo mám… spíš se ptám na procesor a jestli se to dá takto odhadovat bez znalosti grafiky a HDD (na obou jsou HDD, nikoli SSD)

zjentek

No, přidat do slotu… já už bojim bojim, bo posledně jsem otevřel PC kvůli prachu, abych počistil, NIC JSEM UVNITŘ NEUDĚLAL a od tý doby mně plynule nenajede systém, BO musí vyskočit screen, který mě upozorňuje na to, že case has been opened, nebo tak jaksi. (;

aliendrone

Jo, to je normální, děje se to proto, že máš v BIOSU aktivovaný „open case alarm“ (nebo jak se to jmenuje)

Zkrátka ti to říká, že se někdo (a ty VÍŠ kdo) v kysně hrabal, to je celé, no. Je to bezpečnostní prvek, co kdyby ti někdo za tvými zády do PC strčil nějaké HW svinstvo? (na to je antivir krátký)

Prostě tu položku alarmu v BIOSu najdi a deaktivuj (a nezapomeň „uložit změny“ (save and exit)! ;) :D :D

JINAK SE V TĚCH NASTAVENÍCH ALE NEHRAB WOE! JINAK SE TI STANE, ŽE TO TŘEBA NENASTARTUJEŠ!!

Dále ohledně výkonu procáků >>
https://www.cpu­benchmark.net/com­pare/Intel-Pentium-T4400-vs-Intel-Pentium-G3220/1122vs2020

zjentek

Ty brďo jak tohle všechno víš? Dyť já ani nevím, že ve 21. stol. už existuje stránka, kde vložím třeba typy hardware a ta mně porovná jejich hodnoty (;(;(; …ti říkám, zjentek, autista O; To není lenost, to je BLBOST. cHJO…
No ten alarm snad zvládnu, uvidíme…
…kdybych tak tejden nepsal, tak už to nenaběhlo. (;(;(;

Mc Merkurion

… si stěžuj, co si napsal bych potřeboval přeložit do češtiny, abych věděl, vo co de …

zjentek

Zkus se zamyslet… to dáš, uvidíš. Prostě zamyslet se nad tím.