Pomůžete mi vysvětlit záhadu ?

Mám v kotelně odečítací elektroměr, který měří spotřebu jak oběhového čerpadla ke kotli, tak i případné zapojení různých el. spotřebičů. Sedím si tak v kotelně a koukám, že se elektroměr točí i přesto, že čerpadlo je vypnuté a nic jiného není zapojené, jen rozdvojka, zvaná zlodějka, ve které je zapojena zástrčka čerpadla. Vrtalo mi to hlavou jak je to možné a přišel jsem na zajímavou věc. Pokud zapojím čerpadlo přes rozdvojku, měřák se točí, ale pokud vyndám rozdvojku a zástrčku od čerpadla vložím přímo do zásuvky, je klid po pěšině! Jak je to možné ?!
Podotýkám, že jsem ve stavu střízlivém a vlastním občanský průkaz a tudíž jsem svéprávný! 🙂
Doplňuji:
Záhada objasněná ! Dle mosoje jsem vyzkoušel protilehlou zásuvku a elměr se netočil. Na radu od arygnoc,jsem vyměnil jinou rozdvojku a elměr se netočil. Zkusil jsem vadnou rozdvojku vložit do jiné a elměr se točil i přesto, že jistič před oběhovým čerpadlem byl vypnutý. Takže závěr zní : vadná rozdvojka – zlodějka, jak trefně vložil Mc Merkurion odkaz v diskuzi.

Nejlepší odpověď
Sůwa

„Zlodějka“ je objímka na žárovku s možností připojení vidlice od spotřebiče, tím se odcizuje ( přímo krade ) proud ze světelného okruhu. Pokud tam nesedíš potmě, tak možná ten elměr ukazuje spotřebu na světelném okruhu. Já tu jednu takovou mám, ale zatím mne možnost použití nanapadla 🙂

Další odpovědi
arygnoc

je možné, že v rozdvojke bude niekde prebíjať prúd (vodiče nemusia byť priamo spojené, prebíjanie môže byť i cez telo rozdvojky alebo cez vzduch), čím nastáva odber.
skúste použiť inú rozdvojku, či sa jav bude opakovať.

Doplňuji:
no vida.
a že záhada.

mosoj

Zkusil jsi obě zásuvky v rozdvojce ( zlodějku znám jako sůva).
Klasické rozdvojky přehazují fázi a mohlo by to mít na elektromotor vliv. nevíme nic o elektromotoru.

breja

Tak to je fakt záhada. Není v rozdvojce někde špatný kontakt ?

Dochy

Co napadlo mně:
U toho čerpadla není žádná řídící elektronika, která by žrala elektřinu?
Pokud by byl svod v rozdvojce, pak by pravděpodobně hřála, izolace by se dále horšila, až by rozdvojka shořela (v horším případě doslova).¨
Kde a jak je spínané čerpadlo? Na rozdvojce by ev. mohl být závislá ještě odrušovací člen… Ale pro popsané chování by musel být trochu divně zapojený a mít poruchu…

Ještě by bylo zajímavé zjistit jaký je odběr při zapnutém a jaký při vypnutém čerpadle… (odečíst info z měřáku a napsat jak rychle se točí)

ladaadal

Já bych to teda typoval taky na to, že něteré rozdvojky přehazují fázi. Pak jde proud z druhé strany a může se uzemňovat přes některý komponent, tím může dojít k malému odběru.

anonym

arygnoc, zítra to zkusím, tu výměnu rozdvojky. Dnes už čerpadlo běží!

arygnoc

dajte potom vedieť, ako to dopadlo.

;)

anonym

Sůwo, i takové zlodějky znám, ale u nás, na Moravě se říká i rozdvojce zlodějka, která není zapojená na světelný proud!

Sůwa

Tak to prosím o vysvětlení, proč se u vás na Moravě říká rozdvojce zlodějka, když nic nekrade 🙂

cochee

Já znám taky zlodějku výhradně jako mezikus mezi žárovkou a její paticí a z Moravy jsem. Rozdvojce říkáme spíš rozbočka, protože ta s klasickým tvarem obvykle roztrojuje (poskytuje tři zásuvky). Podle mě si ta dvě zařízení někdo kdysi popletl a nějak se to rozšířilo. Je to podobné, jako když u nás na severu používáme slůvko „bo“ jako „protože,“ je to běžné slovo v našem nářečí, a od určité doby to používá i zbytek republiky, ale v úplně nesmyslném smyslu „nebo.“

Mc Merkurion

nejen tam:http://www.jako-u-zida.cz/jako-u-zida-cz/eshop/27-1-NOVE-ZBOZI-od-5-do-99-Kc/0/5/1018-Rozdvojka-ZLODEJKA-Cesky-vyrobek?utm_sou­rce=ceskyportal-eu&utm_medium=cpc&ut­m_term=rozdvoj­ka-zlodejka-cesky-vyrobek&utm_con­tent=srovnavac

Sůwa

No jo, je to tak. Pořád se mám co učit… Ta zmiňovaná rozbočka byla zřejmě typu RVHP s kolíky proti sobě, to už se dávno nevyrábí, ale přece je nebudeme vyhazovat, že? 🙂

anonym

Ha,ha už je v koši s elektroodpady. 🙂

Sůwa

🙂