Avatar uživatele
anonym

Pomůžete mi vysvětlit záhadu ?

Mám v kotelně odečítací elektroměr, který měří spotřebu jak oběhového čerpadla ke kotli, tak i případné zapojení různých el. spotřebičů. Sedím si tak v kotelně a koukám, že se elektroměr točí i přesto, že čerpadlo je vypnuté a nic jiného není zapojené, jen rozdvojka, zvaná zlodějka, ve které je zapojena zástrčka čerpadla. Vrtalo mi to hlavou jak je to možné a přišel jsem na zajímavou věc. Pokud zapojím čerpadlo přes rozdvojku, měřák se točí, ale pokud vyndám rozdvojku a zástrčku od čerpadla vložím přímo do zásuvky, je klid po pěšině! Jak je to možné ?!
Podotýkám, že jsem ve stavu střízlivém a vlastním občanský průkaz a tudíž jsem svéprávný! 🙂
Doplňuji:
Záhada objasněná ! Dle mosoje jsem vyzkoušel protilehlou zásuvku a elměr se netočil. Na radu od arygnoc,jsem vyměnil jinou rozdvojku a elměr se netočil. Zkusil jsem vadnou rozdvojku vložit do jiné a elměr se točil i přesto, že jistič před oběhovým čerpadlem byl vypnutý. Takže závěr zní : vadná rozdvojka – zlodějka, jak trefně vložil Mc Merkurion odkaz v diskuzi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? iceT, johana 56, Drap, Sůwa, postcd, gagaga, Melkor, breja před 3839 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Sůwa

„Zlodějka“ je objímka na žárovku s možností připojení vidlice od spotřebiče, tím se odcizuje ( přímo krade ) proud ze světelného okruhu. Pokud tam nesedíš potmě, tak možná ten elměr ukazuje spotřebu na světelném okruhu. Já tu jednu takovou mám, ale zatím mne možnost použití nanapadla 🙂

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
arygnoc

je možné, že v rozdvojke bude niekde prebíjať prúd (vodiče nemusia byť priamo spojené, prebíjanie môže byť i cez telo rozdvojky alebo cez vzduch), čím nastáva odber.
skúste použiť inú rozdvojku, či sa jav bude opakovať.

Doplňuji:
no vida.
a že záhada.

Upravil/a: arygnoc

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Zkusil jsi obě zásuvky v rozdvojce ( zlodějku znám jako sůva).
Klasické rozdvojky přehazují fázi a mohlo by to mít na elektromotor vliv. nevíme nic o elektromotoru.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
breja

Tak to je fakt záhada. Není v rozdvojce někde špatný kontakt ?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Co napadlo mně:
U toho čerpadla není žádná řídící elektronika, která by žrala elektřinu?
Pokud by byl svod v rozdvojce, pak by pravděpodobně hřála, izolace by se dále horšila, až by rozdvojka shořela (v horším případě doslova).¨
Kde a jak je spínané čerpadlo? Na rozdvojce by ev. mohl být závislá ještě odrušovací člen… Ale pro popsané chování by musel být trochu divně zapojený a mít poruchu…

Ještě by bylo zajímavé zjistit jaký je odběr při zapnutém a jaký při vypnutém čerpadle… (odečíst info z měřáku a napsat jak rychle se točí)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ladaadal

Já bych to teda typoval taky na to, že něteré rozdvojky přehazují fázi. Pak jde proud z druhé strany a může se uzemňovat přes některý komponent, tím může dojít k malému odběru.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

arygnoc, zítra to zkusím, tu výměnu rozdvojky. Dnes už čerpadlo běží!

před 3841 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

dajte potom vedieť, ako to dopadlo.

;)

před 3841 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Sůwo, i takové zlodějky znám, ale u nás, na Moravě se říká i rozdvojce zlodějka, která není zapojená na světelný proud!

před 3841 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Tak to prosím o vysvětlení, proč se u vás na Moravě říká rozdvojce zlodějka, když nic nekrade 🙂

před 3841 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Já znám taky zlodějku výhradně jako mezikus mezi žárovkou a její paticí a z Moravy jsem. Rozdvojce říkáme spíš rozbočka, protože ta s klasickým tvarem obvykle roztrojuje (poskytuje tři zásuvky). Podle mě si ta dvě zařízení někdo kdysi popletl a nějak se to rozšířilo. Je to podobné, jako když u nás na severu používáme slůvko „bo“ jako „protože,“ je to běžné slovo v našem nářečí, a od určité doby to používá i zbytek republiky, ale v úplně nesmyslném smyslu „nebo.“

před 3841 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

nejen tam:http://www.jako-u-zida.cz/jako-u-zida-cz/eshop/27-1-NOVE-ZBOZI-od-5-do-99-Kc/0/5/1018-Rozdvojka-ZLODEJKA-Cesky-vyrobek?utm_sou­rce=ceskyportal-eu&utm_medium=cpc&ut­m_term=rozdvoj­ka-zlodejka-cesky-vyrobek&utm_con­tent=srovnavac

před 3841 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

No jo, je to tak. Pořád se mám co učit… Ta zmiňovaná rozbočka byla zřejmě typu RVHP s kolíky proti sobě, to už se dávno nevyrábí, ale přece je nebudeme vyhazovat, že? 🙂

před 3839 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Ha,ha už je v koši s elektroodpady. 🙂

před 3839 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

🙂

před 3839 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek