Kolemjdoucí

Pomůžete mi vyřešit rovnici?

8× – [2× – 3(x – 1)²+2] – (x² – 3×)2

Mně vyšlo x² + 1 Protože 6× – 6× je nula nebo ne? Podle učebnice je výsledek 6× + x² + 1.
Prosím tedy o určení správného výsledku a radu jestli to počítám špatně. Děkuji

Nejlepší odpověď
Syd

Aby to byla rovnice, nechybí tam třeba = ?
Doplňuji:
8×-[2×-3(x'-2×+1)+2]-x'-3×)*2
8×-[2×-3ׂ+6×-3+2]-(2ב-6×)
8×-(-3ׂ+8×-1)-2ב+6×
8×+3ׂ-8×+1–2ב+6×
x'+6×+1

x'=x na druhou, nevim jak to napsat 🙂

Další odpovědi
led

Rovnica musí mať ľavú aj pravú stranu. Vám jedna strana chýba. Rovnica je neúplná.

Michal Kole

První se zjednoduší závorky – postupuje se od vnitřních směrem ven a dbej na pořadí operací nejdříve násobení a dělení a pak sčítání a odečítání. Taky tam vidím nějaké algebraické vzorce.

Rovnice se řeší tak, že převádíš na druhou stranu s opačným znaménkem (např. z sčítání děláš odčítání)

Po vyřešení se dělá vždy zkouška, že vypočtenou hodnotu dosadíš do první a druhé části výrazu před rovnítkem a každou část řešíš samostatně a obě musí vyjít stejně.