Dóón

pomuzete mi stouhle ulohou prosim dik

  1. Trasa turistického výletu měří 28 cm na mapě s měřítkem 1:50 000.Průměrná rychlost pochodu je 4 km/h.

a)Kolik kilometrů měří výlet?
b)kolik hodin stráví žáci na cestě?

Nejlepší odpověď
venkovan

1 cm na mapě je 50000 cm ve skutečnosti. A potom už je to jenom násobení, dělení a převedení cm na km.
Malá poznámka: Chudinky děti, tak daleko je nutit chodit. Jediná šance na úspěch je na konci trasy nějaká prodejna hamburgrů – to by i některé přežily.

Další odpovědi
Toga

Na mapě 28 cm
Měřítko je 1:50 000 ⇒ 1 centimetr na mapě = 50 000 centimetrů ve skutečnosti tedy 0,5 km.
28 × 0,5 = (vypočítej si to sám)

  1. Výlet ve skutečnosti měří tolik a tolik

s b) ti bohužel neporadím

quentos

poznámka k řešení b) – je to o přímé úměrnosti. Je-li průměrná rychlost pochodu 4 km/h:

1 h ............... 4 km

x h ................ y km

za „y“ se dosadí výsledek první poloviny úlohy podle postupu, který už poradili kolegové

SeptikB

1cm = 50 000 cm
Když chceš znát kilometry, škrtneš si 5 nul (posuneš 5 desetinných míst doleva), tedy
1cm = 0,5 km.
28cm = 14 km
14 kilometrů / 4 km/h = 3,5 h.
Není zač.

lexx

žáci urazí ve skutečnosti vzdálenost
28 × 50 000 = 1 400 000 cm = 14 km
čas = 14 km / 4 km/h = 3.5h
potvrzuji správnost výsledku příspěvek výše