Seberbo177

Pomůžete mi s vysvětlením?

U severní korei u statniho zřizeni je napsano toto: de iure lidově demokratická republika ovládaná ideologií čučche
de facto dědičná diktatura[zdroj

Tak co z toho tedy platí?

Napsal jste „zdroj“, ale nevložil jej.

Nejlepší odpověď
NoFear

Podle jejich zákonů (tzn. ofociálně) a jejich ustanovení je to demokratická republika s čučche ideologiií (což rozhodně není, není to DEMOKRATICKÁ republika). De fecato znamená, že je to ve skutečnosti dědičná diktatura (a zároveň totalita = diktatura čučche. Je to diktura dědičného jednotlivce a taky totalita – diktatura ideologie).
Snad žádná diktatura o sobě netvrdí, že je diktaturou. Skoro vždy se maskuje jako demokratická republika.
Dokonce mají i „volby.“ :D

Další odpovědi
Pepa25

De iure znamená v totmo případě formálně, tzn. oni to o sobě tvrdí. De facto znamená ve skutečnosti – tzn. nazývají se lidovědemokratické republika, ale ve skutečnosti fungují jako dědičná diktatura.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Seberbo177

Děkuji.

NoFear

Že ty seš Lgee?

Seberbo177

Kdo je Lgee?

NoFear

Možná jím nejsi (možná jo). :D
Trhlý uživatel, stále se opakující, fascinován státem, mezinárodními organizacemi, mezinárodním právem, ústavou, suverenitou, diktaturami,… S naprostým nepochopením toho, na co se vlastně ptá.

NoFear

De iure znamená, že to není pravda (jen si to tak říká, nazývá se tím). Platí zde de facto (skutečnost).
I když to de facto by mělo znít spíš: „Dědičná diktatura ovládaná ideologií čučche.“ A to proto, že to není jen diktatura, ale taky totalita.