JájsemRaibek

Pomůžete mi s výpočtem, jelikož jsem bezradný a nechápu to?

Jedná se o výpočet faktury za elektřinu, přesněji zálohy.
V listopadu a prosinci je zrušené DPH. To chápu, a tak jsem si říkal, že buď lidi nahlásí stav, anebo to společnost vezme odhadem, kdy v 11 a 12/2021 to naúčtujou bez DPH. Omyl!
Prý se to vztahuje na zálohu.
Dodnes jsem si myslel, že pokud bude faktura za rok 12000,– a já platil zálohu 1000, tak je vše OK a nic mi nevrací ani nedoplácím.
Podívejte se na fakturu a ze zálohy je odváděno DPH.
Takže kolik vlastně platím tu zálohu? 1000, nebo 790 Kč, když odvádí DPH? Pokud platím 790, tak bych musel mít nedoplatek za rok ve výše uvedeném příkladu, ale nemám. A to je to, co nechápu. A vlastně nechápu, co mi tedy z DPH odečtou, že vlastně vydělám, jak tvrdí MF–Schilerová.

Odpovědi
Pepa25

DPH je zrušeno samozřejmě na zálohy a bude i ve vyúčtování za příslušné období (za období zrušeného DPH bude prostě nižší cena).
Takže kdo má nově vystavovaný rozpis záloh, tak za 11+12/2021 má zálohy nižší o DPH, ale kdo má stanovené zálohy na celý rok, tak si fakticky za listopad a prosinec DPH přeplatí (což se vyřeší pak ve vyúčtování).

mosoj

U kterého dominantního šmejda jsi. Samozřejmě že v zálohách je započítané DPH, nicméně odpuštěné DPH by mělo být za spotřebu v konkrétních měsících. Oni to umí stanovit i bez odečtů.- Dělají to bez problémů při změnách tarifů. Mají na to docela přesné algoritmy. Takto, pokud platíš nižší zálohy na tom proděláš! Pokud vyšší ( proti reálné spotřebě) tak na tom vyděláš. Můj dodavatel energií mně ve vyúčtování vykazuje spotřebu po měsících a sedí to. Samozřejmě to hlavně musí sedět na konečný odečet. Podle mne to musí dělat všichni kvůli povinnému měsíčnímu, nebo čtvrtletnímu „hlášení DPH“!!!!