Kelt

Pomůžete mi orientovat se v problému?

Jedná se o vztah EU k nám ohledně potravin. Z Polska je dovozeno maso, které je vadné, proto se kontroluje. To se nelíbí EU Na druhé straně se dováží k nám potraviny v porovnání s Německem dejme tomu B kvality. A to nikdo neřeší? Rozumí tomu někdo, nebo to máme brát jako fakt? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Ber to jako fakt. Jsme sice občany únie, ale jen druhé kategorie.

Další odpovědi
Kryšpín

Bylo to řešeno v Bruselu, údajně máme jiné chutě

zjentek

Já to vidím takto: zápaďák k nám v pohodě vozí odpadky všeho druhu, to je normální, to jsme si zvykli. No ale Polák? Si myslíš, že nám tady může svinit nějakej Polák, který je ze stejnýho bloku východního? No kde bychom byli? Co jsme? Kdo jsme? Takže tady prrr…

anonym

Tady nastalo něco trošku jiného. Existuje nějaký volný společný trh a existují i nějaké více či méně férové způsoby jak uvnitř tohoto volného trhu alespoň dočasně zavést národní protekcionismus a efektivně zabránit dovozu výhodnější konkurence (čemuž místní výrobci pochopitelně tleskají). Pokud se jako záminka použije panika šířená kolem zdravotních rizik, pro místní zemědělce je to v duchu „účel světí prostředky“ dobrá metoda jak si polepšit … EU se prostě jen obává že této paniky místní zemědělci zneužívají k tomu aby zaváděli lokální protekcionismus českého trhu a znevýhodňovali nebo dokonce zcela odstavili zahraniční konkurenci. Aby se takové počínání vyvážilo musely by země kam my exportujeme zase omezit náš export, například jej zatížit clem, což uvnitř společného EU trhu není dost dobře možné, takže se EU prostě jen snaží tu paniku u nás co nejrychleji vyřešit a obnovit volný pohyb zboží přes polskou hranici.