JájsemRaibek

Pomůžete mi, když si nevím rady s výpočtem?

Mám paírový model auta v měřítku 1:32 (znamená to tedy, že 1 centimetr na papíře je ve skutečnosti 32cm).
No a nyní ten problém. Nechal jsem si model natisknout namísto A4 na papír velikosti A3 a podle tiskárny je zvětšený o 137%.
Zajímalo by mě tedy nynější měřítko.

Děkuji.

To zvětšení přesně popsal orwell a tak jsem to i myslel. Děkuji tedy.
Takže pokud jsem pochopil výpočty, je nyní měřítko 1:23

Nejlepší odpověď
orwell

V otázce nemá být o 137%, ale na 137%. A3 = A4+A4 vedle sebe. A4 má rozměr 210 × 297, takže A3 má 297 × 420. Jelikož 297 /210 = 420 / 297 = sqrt2 ≈ 1,414, pak zvětšení z A4 na A3 znamená zvětšit předlohu cca1,4 krát, tj. na 141%, nebo o 41%. Těch udávaných 137% bude zřejmě o něco méně kvůli okrajům(?).
Pochybuji, že by to nějaký výrobce kopírek či tiskáren nerespektoval. Takže pokud něco 32 krát zmenším a potom 1,37 krát zvětším, bude výsledné zmenšení těch 23,36, jak píše gecco. Pro úplnost (1 / 32)*1,37 = 1 / x ⇒ x = 23,36.

Další odpovědi
gecco

Rozumím tomu správně – to, co mělo být vytištěno v měřítku 1:32 a 100% velikosti je vytištěno ve velikosti 137%?
😉
Pak to, co mělo měřit 1 cm měří nyní 1,37 cm…
A měřítko je 1:(32/1,37) → 1:23,357664233 …
😉

bolak

to máš jednoduchý, dejme tomu že auto má ve skutečnosti 32 metrů a ty ty máš papírový model který má 1 metr (to je to 1 ku 32), ale ty si ho vytiskneš ještě o 137% zvětšený, a tady jsou dvě možnosti, buď myslíš 1,37× a nebo myslí +137%

v prvním případě bude mít papírový model nyní 1,37 metru, což znamená že měřítko je nyní 1:23,35

v druhém případě bude mít papírový model 2,37 metru, což znamená že měřítko je nyní 1: 13,50

Tak podle toho co píšeš v diskuzi, že je to zhruba o polovinu, tak by to odpovídalo spíš tý verzi první. A nebo ti tiskárna prostě napsala nesmysl. Dobrý by to bylo jednoduše ověřit tím, že opravdu změříš kolik má nějaká část toho modelu na A4 (nejlépe s přesností na milimetry), pak změříš tu samou část ve velikosti A3, a pak vydělíš větší menším. Pokud je to ta první varianta, mělo by ti vycházet 1,37. Pokud je to ta druhá varianta, mělo by ti vycházet 2,37. A pokud byla tiskárnou udaná hodnota o % zvětšení chybná, vyjde ti úplně nějaké jiné číslo (např. 1,50) a skutečné měřítko spočítáš tak, že tím číslem vydělíš to původní měřítko, takže v případě 1,50 by ti vyšlo aktuální měřítko 1:(32/1,50) = 1:21,33

mosoj

1,37 : 43,84 to jest pořád 1 : 32

1,37/1,37 = 1
43,84/1,37 = 32

orwell

Raibek: Jo, přesně tak. 1 : 23 (po zaokrouhlení)

JájsemRaibek

Děkuji.

JájsemRaibek

mosoj: Tomu nevěřím. Protože model na papíře A4 má např. délku 10cm a nyní na papíře A3 má délku 15cm. Hodnoty jsou odhadnuté, neměřil jsem to.
To co bylo natištěné na papíře A4 jsem nechal vytisknout na papír A3 (celou stránku) a vše je větší. Údaj při tisku 137%. Ale nevím tedy to měřítko.

mosoj

Jasně, moje ptákovina. Nemá se rozhodovat ve spěchu. Což samozřejmě neomlouvá.
Vlastní auto jako předloha se nezvětšilo. Takže žádné 32 × 1,37 !!

Nicméně 1 cm = 32 původní měřítko
1,37 cm = také 32 !!! Z toho už jasně 32/1,7 = 23,3 !
Takže výsledek je 1: 23,3!

Omlouvám se za špatnou úvahu. Také mně tam nesedělo to o 137 %.

JájsemRaibek

Nic se neděje, děkuji.