Usoman

Pomůže odvlhčovač vzduchu v tomto bytě?

V našem panelákovém bytě 3+1 jsme s nástupem první zimy zjistili, že jedno z nových, pár let starých plastových oken špatně izoluje. Kvůli tomu je jeho povrch studený, dostatečně na překročení rosného bodu a tím pádem se při nízkých nočních a ranních teplotách rosí. Sem tam je zamlžená celá dolní polovina. Jednou se už dokonce objevila i malá loužička pod parapetem. Pod tímto oknem máme logicky radiátor topení, který ale kvůli rozměrům okenního otvoru zasahuje jen do jeho poloviny okna. Na té druhé je teplota zdiva opět nízká a začínají se nám tam dělat černá kolečka plísně. Někdo by si mohl myslet, že máme v bytě vysokou vlhkost nonstop nad 65 % (tato hodnota by se v interiérech neměla překračovat, jelikož je zvýšené riziko vzniku plísně na zdech). Ale není tomu tak. V bytě máme vlhkost okolo 58 %, snažíme se nepřekračovat 60 %, několikrát denně větráme průvanem max. 5 minut (sníží se v nejlepším na 50 %, poté opět rychle stoupne na 58 %). Plíseň by se nám teda v žádném případě neměla dělat, ale kvůli špatné tepelné izolaci obvodových stěn paneláku zkrátka nezadrží chlad a povrch zdi zkrátka funguje jako zrcadlo v koupelně při teplé koupeli.

Chtěl bych se tedy zeptat těch, co mají zkušenostmi s plísněmi v interiérech a odvlhčovači vlhkosti (cca 13 litrů/den + 2,5 l nádržka), zda by pomohlo koupení odvlhčovače vzduchu a držení vlhkosti například na 20–40 %. Zamezilo by se tím růstu plísně a přílišného rosení oken? Nebo je to zbytečné a i rapidní snížení vlhkosti „nepřečůrá“ ty ledové zdi a skla oken? V předešlém bytě se nám také rosily okna, je to to normální, ale jen málo.

Odpovědi
Pepa25

Vlhkost kolem 60% je docela dost, mírné snížení určitě pomůže s kondenzací, protože každých 10 % vlhkosti při zachování teploty snižuje rosný bod asi o 3 stupně: při 20 stupních a 60% vlhkosti se rosí povrch chladný na 12 stupňů, při 50% vhlkosti by musel prochladnou na 9 stupňů ..

Zdroj: https://www.zdrave-byvanie.com/rosny-bod-v-zavislosti-od-vlhkosti-a-teploty/

cappuccino

Pokud vim, tak existuji termoizolacni a protiplisnove natery. To bych asi zkusila jako prvni.
My mame jednu stenu v dome natrenou (v interieru) barvou Tek therm a skutecne hreje. Ale nevim, jestli se jeste prodava. Urcite existuji i alternativy.

paul1

Nejlepší by bylo odstranit příčinu – netěsnost. Jsou na to specializované firmy a nemělo by to být drahé (snad). Jinak proti rodsení oken je výborné na hadřík nanést malé množství pěny na holení a rozetřít na okno.

Dochy

Zatím experimentuju.
Bacha, 13l/den – podívej se za jakých podmínek. Dost často se uvádí něco jako 80% a 30°C. Při 65% a 19–20°C to budou tak 2–3l
3× dražší kompresorové odvlhčovače (ty levnější) oproti peltierovým (těm dražším z nich) mají tak asi 10× vyšší výkon při podobné hlučnosti.

Mám teď ten kompresorový, během cca týdne (vysoušeč neběhal přes noc a občas byl přesunut do sousední místnosti pro sušení prádla) spadl vlhkost z 65–70 na cca 50–55. Ale je to zatím krátkodobá zkouška, je otázka jestli za to může on, nebo změna počasí.

Spát se při tom nedá, větrák je přeci jen dost hlučný (teda já bych to zvládnul, ale nemůžu do toho nutit ostatní členy rodiny)

Peltiérový jsem měl a vracel. Dát 2000 za něco, u čeho se kvůli hluku nedá vydržet a za den odčerpá cca 2dl – to mi nedává smysl.

Pepa25

Ještě chybí údaj o teplotě: rosný bod závisí i na ní.

Usoman

Bez vytápění se nám teplota drží okolo 20 °C (výjimečně 19,5 °C), při vytápění cca 22,5 °C. Je taky fakt, že studenější vzduch do sebe pojme méně vody, proto se snažíme příliš netopit (beztak by to drahé teplo uniklo tím častým větráním).