dust8

Pomůže namazat plátek olejem u pilky na železo pro urychlení řezání a prodloužení životnosti plátku?

Nebo je to naopak nebezpečné hlavně zkraje řezání protože se pilka může smeknout po oleji a způsobit úraz či zničení zubů plátku?

Není lepší namazat až je to trošku zařízlé v železe? Mohl bych použít olej na kola a šící stroje, nebo je na to nevhodný? Případně jaký zvolit?

Nejlepší odpověď
Drap

U ruční pilky je zřejmě lepší dát olej až už je lehce zaříznuto

Další odpovědi
zbyndo

Ja myslím,, že potrebujeme čím väčšie trenie,aby pilka rezala účinnejšie.Olejom sa mażú ložiská pre lepší klz,nemażu sa napr.brzdy,stratia účinnosť,ani kolesá na bycikli,to by sme si v zákrute moc pomohli

aliendrone

Řezání to neurychlí, ale je běžné, že se řezné nástroje na kov přimazávají. Dokonce i při ručním řezání – prodlužuje se tím životnost nástroje, tedy v tvém případě pilového plátku.

Ovšem na uříznutí tebou jinde popisovaného kousku konstrukční oceli mi to přijde zbytečné, každopádně nezaškodí plátek trošku zakonzervovat. Jestli mazat chceš, tak čímkoliv – strojním olejem, hydraulickým, převodovým, motorovým, potravinářským (tam hrozí že „žlukne“ > smrádek)…

Ale silně pochybuji, že bys dosáhl takové řezné rychlosti, kdy by bylo NUTNÉ mazat olejem, natož mazací-chladící emulzí. ;) :D :D