ahojte9

Pomůže mi nekdo s tímto příkladem na chemii? Kolik gramů Na2CO3.10 H2O a kolik cm3 H2O použijeme k přípravě 0,5 l 12%

Pomůže mi někdo s tímot příkladem?
Kolik gramů Na2CO3.10 H2O a kolik cm3 H2O použijeme k přípravě 0,5 l 12% roztoku uhličitanu sodného, jehož hustota je r = 1,1244 g.cm-3?

Odpovědi
Jirka P.

  1. hmotnost roztoku

m_r = ró * V

  1. látkové množství uhličitanu v roztoku

n(Na2CO3) = m_r * procenta / m_m(Na2CO3) [molární hmotnost, zjistíš tak, že sečteš molární hmotnosti prvků sloučeniny * koeficienty]

  1. hmotnost hydrátu

m(Na2CO3 . 10 H2O) = n(na2CO3)*m_m­(Na2CO3 . 10 H2O)

[ molární hmotnost zjistíš stejně jako v předchozím, jen přičteš hmotnost vázané vody; látkové množství hydrátu je stejné jako látkové množství uhličitanu ]

  1. látkové množství vody spočteš analogicky, akorát od potřebných molů vody odečteš 10*n(Na2CO3), protože každý mol hydrátu dá do roztoku 10 molů vody. Pak to přepočteš na objem přes hustotu a molární hmotnost vody.

Pokud vyjde záporné látkové množství vody, roztok nejde namíchat.