KoubaXXX

Pomůže mi někdo s odposlechem a překladem angličtiny ?

Prosím, napsal by mi někdo (aspoň něco) co říkají v tomto videu v časech 0:45–1:10 a 3:35–4:30 ? (možno anglicky i česky, do angličtiny mi už někdo něco přepsal v komentářích videa, ale né kompletně, a stejně nevím, co to znamená, asi vám to pomůže) Děkuji

http://www.you­tube.com/watch?v=5Ij0iD­G5O8g
Doplňuji:
Mimochodem, jestli mi někdo odpovíte, napíšu vám reakci do diskuze, tak se tam pak podívejte prosím.

Nejlepší odpověď
barnajka

Ta část 0:45–1:10 je na mě moc těžká, promiň že nepomůžu. Zkusím si to pak pustit ještě párkrát, ale nevím, neslibuju :(

Ta druhá část je mnohem jednodušší – asi tam budu mít menší chybičky, ale obsahově je to zhruba toto:
I'm lifting my life too, I'm doing exactly what I wanna do.
I found my passion.
I've created my true calling in life.

I'm lifting life on my terms.

překlad:
To ‚lifting my life‘ bych tady chápala zhruba jako: můj život je na vzestupu (doslova: vytahuju/pozvedávám svůj život)

> takže překlad:

…I můj život je na vzestupu, dělám přesně to, co dělat chci.
Našel jsem něco co miluju (doslova: svou vášeň).
Vytvořil jsem si svoje opravdový životní poslání (calling=poslání, povolání).
Prostě se mi daří (==>tuto větu mám určitě blbě, ber mě s rezervou :)

Pak je ten rozhovor:
Do you remember your first contest?
Mmmm…yes, sure (?).
The first competition I've ever done.. I was about..about fourteen years old and it was the first time in my life I've ever experienced a success.. that had nothing to do with my pedigree, you know, where I came from,.. had more and all to do with just my own ability to work really hard. And if I worked hard at it, you know, I could, I could achieve something that was in my own hands to do.

=============­=========
překlad:
Pamatuješ si na svůj první zápas?
Mmmm, jo, jasně. Moje první soutěž které jsem se kdy účastnil (=doslova:kterou jsem kdy dělal)..bylo mi..bylo mi asi 14 let a bylo to poprvý v mým životě, co jsem zažil úspěch, který neměl co dočinění s mým původem, chápeš..s tím, odkud pocházím..ale souviselo to hlavně a jen s mou vlastní schopností tvrdě makat. A tím, že jsem na tom fakt dřel, víš,..mohl jsem dosáhnout něčeho, co bylo jen v mých rukách (čeho jsem mohl dosáhnout jenom svýma vlastníma rukama).

===================
Jak říkám: určitě tam mám chybky, ale doufám, že aspoň hlavní sdělení jsem obrysově obsáhla :)

Doplněno:
Ta první část..no jóó, už mi svítá :)
S tím překladem ti už nedávno pomáhal quentos, vzpomínám si na to.
Znovu jsem se na ten jeho překlad dívala – a myslím, že to má dost přesně.
Podle mě trefil i to, že ve videu se něříká ‚motions‘, ale ‚emotions‘…do kontextu to prostě pasuje líp. I ta poznámka v závorce (not sure) s největší pravděpodobností NENÍ součást rozhovoru, ale tím ti ten komentující člověk z YouTube asi chtěl říct, že si není jistý, jestli tuto větu má správně (not sure=nevím jistě, nejsem si jistý).
A to sloveso ‚lift‘ – s ohledem na celkový obsah celýho rozhovoru, asi nakonec nebylo míněno jako ‚svézt‘, ale to quentos nemohl vědět – video nejspíš neviděl.

Takže za sebe tu první část chápu zhruba tak:
„What emotions were coming to the front?“
„It's the whole journey, the whole process of starting the lifting, all the way coming over where I am..
It's been a long road…it just getting started.“
„You got a super bright future Jason, I gotta tell ya“

=============­========
Nechápu moc tu první větu,..víc by dávala smysl, kdyby nebyl použit minulý čas, ale čas přítomný. Možná to tak i bylo, těžko rozeznat – zní to totiž dost podobně: WERE coming/ARE coming.

S tím přítomným časem bych to přeložila asi tak:
Jak se cítíš?/Jaké pocity se tě zmocňují?
Je to celá ta cesta..celý ten proces šplhání nahoru,.. celá ta cesta** dostávání se tam, kde jsem. Byla to dlouhá štreka..a to vlastně teprve začala.
Řeknu ti, Jasone – máš před sebou úžasně zářivou budoucnost.

**pozn.: way=cesta, ale možná mohlo být myšleno i jako ‚vzdálenost‘

KoubaXXX

Děkuji moc…a smekám před tvoji znalostí angličtiny :)

barnajka

Děkovat nemáš zač a smekat proč – žádný velký angličtinář opravdu nejsem :) Kdyby se ten můj překladatelský výplod dostal do rukou quentosovi, to bys viděl, kolik chyb by tam našel :) To on je opravdový jazykový machr – před kterým zase smekám já…
Ale doufám teda, že aspoň ten hlavní obsah videa jsem jakžtakž zvládla vystihnout..a že ti to pomohlo :)

Měj se prima, dobrou noc – a kdyby ti zdejší komunita mohla být ještě někdy nějak nápomocna, stačí přijít ;)