Karelcz

Pomůže formát disku a reinstall Mac OC ke zrychlení jako se to dělá u Windows?

U windows to jednou za čas pomůže, protože se tam nahromadí nepoužívané registry apod. Jestliže není uživatel extra důsledný. Je to stejný i u Mac OS?

Nejlepší odpověď
anonym

Toto absolutně nesouvisí s operačním systémem! S tímto má problém každý moderní OS. Problémy jsou následující: Při vytvoření souboru si vyspělá OS předem typují o kolik více místa musí alokovat a to dle typu souboru – protože většina souborů je aktivně upravována. Ať už to jsou dokumenty, či… A to je to – mazání, editace a nová alokace (kopírování/pře­souvání – krom přesunu v aktuálním disku – to se změní jen cesta k souboru v tabulce souborů) znamenají, že se to na disk musí nějak nanést. Zkuste si nad tím chvíli přemýšlet. Není vůbec jednoduché vymyslet souborový systém, který dokáže nakládat správně s těmito změnami. (mám za sebou již několik OS chráněného režimu a RTOS) Zkrátka když dáte souboru pevné místo v disku a pak ho upravíte, už se do toho místa nevejde, anebo je zbytečně moc malý! Tak vzniká fragmentace – ať už se problém vyřeší jakkoliv, vznikají v disku větší a větší fragmenty, které musí hlavička přeskakovat. Totéž platí pro oddíly disku. Mezi oddíly hlavička musí také přeskakovat. Takže pro rychlost čtení, tempování, SWAPování, stránkování a cachování musíte udržovat disk co nejméně fragmentovaný. Nelze opomenout pravidelné formátování disku, které má zaručit vymazání poškozených sektorů, které by také v systému překážely. Další věc co zpomaluje OS jsou aktualizace. Jak se to v systému hromadí, vzniká mnoho odkazů na odkazy. Tak trvá zbytečně dlouho, než se z bodu A dostane CPU k bodu B. Proto je dobré zahazovat zálohy všech těchto aktualizací – což ja zároveň velice špatné, pokud se něco pokazí. (to je hold výběr no) Tak jako tak systém se prostě kupí a skutečně není jiná cesta, než pravidelná reinstalace. A poslední věc, snad nejjasnější – škodlivý software. Zde lze poradit jedno – na internet mít Linux/UNIX… Ve Windows jedině dodržovat absolutně všechna doporučená nastavení atd.
Napsané berte jen jako výčet základních problémů (a jistě chápete, že je jich mnohem více), které musí řešit každý OS. Já jsem nikdy ve svém OS nepoužil existující návrh – vždy jsem se snažil to vymyslet po svém a povedlo se mi to jednou jedinkrát. (pak již nikdy více)