hapiky

Pomohlo sucho v r. 1947 rozhodujícím způsobem o vítězství komunistů v následném roce?

Jak je možné, tvrdit, že sucho bylo darem nebes pro komunisty?

Nejlepší odpověď
annas

Podle odkazu ano, protože Sovětsklý svaz nám tehdy pomohl, ale přinutil. naši vládu, aby odsoutoila od Marshallova plánu.

" Poválečné Československo nejprve s Benešovým souhlasem a pod Gottwaldovým vládním vedením Marshallův plán dne 7. července 1947 přivítalo a pevně s ním v národohospodářské obnově státu počítalo".

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/467891-marshalluv-plan-ceskoslovensko-vitalo-po-natlaku-stalina-ho-ale-muselo-odmitnout.html

http://extras­tory.cz/sucho-v-roce-1947-katastrofalni-neuroda-byla-pro-komunisty-darem-z-nebes.html

"Následného nedostatku potravin v důsledku sucha využili komunisté v čele s tehdejším ministerským předsedou Klementem Gottwaldem, který domluvil se Stalinem mimořádné dodávky obilí ze Sovětského svazu.

V první fázi Československo nakoupilo 200 tisíc tun pšenice a 200 tisíc tun krmného obilí a kukuřice. Jenže to pořád bylo málo, a na konci října proto musela vláda sáhnout k citelným omezením. Snížil se příděl cukru na osobu, do chlebové mouky se míchala ječná mouka a snížila se stupňovitost obyčejného piva na 5 stupňů a Prazdroje na 6 stupňů. Kromě toho zemědělci mohli obilí nově mlít jen ve vybraných kontrolovaných mlýnech a všechny mlynářské produkty musely být označeny ochrannou známkou. Tam, kde dodávkové povinnosti nebyly úmyslně plněny, nebo bylo podezření, že je šrotováno načerno, došlo k zaplombování šrotovníku.

Toto sucho, nedostatek potravin a následnou sovětskou pomoc v roce 1947 využili komunisté již v únoru příštího roku, kdy pod taktovkou Moskvy zinscenovali politický převrat a nastolili totalitní režim."

Další odpovědi
Klaproth

Sovětská pomoc mohla částečně ovlivnit náladu ve společnosti. Zda to bylo rozhodujícím způsobem, si netroufám odhadovat. Myslím, že ne. Vývoj už byl naplánován od roku 1945.

Kepler

Rozhodující to asi nebylo, ale komančové toho ihned zneužili. Ruku v ruce s odmítnutím Marshallova plánu.

Drap

Ne, rozdělení Evropy bylo dohodnuto a naplánováno během války. Stejně jako bylo předem dohodnuto kdo které území osvobodí.

Kryšpín

A proto údajně později se pělo, poručíme větru dešti což se nepovedlo, starý štamgast v putice dodává, komoušům se to nepovedlo, ale bratři kapitalisti zrušili jaro i podzim.

paul1

K těm dodávkám obilí ze Sovětského svazu v roku 1947 – moje máma mi vyprávěla, že museli jít na nádraží vykládat vagony ve kterých to obilí přišlo. Zdaleka to smrdělo, obilí totiž bylo naloženo do otevřených vagonů, napršelo do nich a obilí začalo plesnivět a hnít, nehodilo se ho dávat ani prasatům – nechtěli ho.

led

paul1, zabudli ste ale napísať, že to obilie bolo zakúpené v Kanade, nebolo z „kolchoznej úrody“.

mosoj

Teda, to jsou znalosti.