Pomohlo by tomuto serveru rozdělení na několik tematicky úzce specializovaných do­mén?

Všichni co se tu pohybují delší dobu zřejmě vidí, že obecné zacílení serveru odpovedi.cz má bez ohledu na možnost specifikovat v samotném závěru kategorii dotazu ten následek, že hodnota většiny dotazů je zpravidla velmi sporná až nulová. Málo koho tu napadne položit velmi specifický odbornější dotaz v jakékoliv vymezenější oblasti protože kvůli obecnému zacílení ho od toho odrazuje dojem, že to sem nepatří.

Zahraniční server STACK EXCHANGE který je jakýmsi velmi úspěšným vzorem odpovědí.cz toto už dávno řešil velmi výraznou fragmentací sebe sama. Z jednoho serveru vznikly desítky úzce specializovaných domén, které sice všechny běžely nad jedním systémem a díky společné horní liště bylo snadné mezi nimi přecházet, přesto ale působí každý z nich jako samostatná komunita odborníků a zájemců o přesně vymezenou tematickou oblast. Prostý součet těchto tematických komunit tak dohdomady dal výrazně větší počet uživatelů něž jaký měl původní obecný nikam nezacílený server. Některé fragmentované sekce mají vlastní doménu jako třeba askubuntu.com, jiné okupují jen doménu třetího řádu například komunita uživatelů grafického editoru BLENDER blender.stackex­change.com či fanoušci konspiračních terorií area51.stackex­change.com, všimětě si vždy odlišného designového pojetí které podporuje tematické zacílení.

Pokud jste dočetli až sem dovolím si už jen 2 krátké úvahy kterými bych chtěl podpořit svůj zjevný postoj k této věci a snad tím trochu ovlivnit i ten Váš. Samozřejmě nemusíte se nechat 🙂

  1. obecný název odpovedi.cz není zárukou že služba prorazí. Obecné názvy nemají tuhle moc. Neumí ničím zaujmout. Seznam.cz by nebyl o nic populárnější kdyby začínal na doméně vyhledavac.cz, spíš by to bylo naopak. Obecné domény mají moc jednodit a upevnit pozici. Typicky tedy ovpovedi.cz by lépe zastali ulohu rozcestníku který sjednotí jednotlivé tematicky specializované domény.
  2. výše zmínený server askubuntu.com která je jen tematickou odnoží stackexchange.com se de fakto stal oficiálním a nejdůležitějším kanálem uživatelské podpory pro uživatele tohoto systému, tuto adresu doporučuje už v průběhu instalace upoutávka v samotném systému a je několikrát zmíněn na webu výrobce systému a to přesto že ten nemá se stackexchange vůbec nic společného. Těžko si umím představit, že by tento tematický server pro otázky a odpovědi získal tak důležité postavení, kdyby byl jen součástí hlavní domény stackexchange a kromě specializovaných otázek se tam povalovaly i všechny ostatní … výrobce systému by na nezacílený stackexchange nikdy neodkazoval, protože by uživatele navedl jen do nepřehledného zmatku a chaostu 🙂 Tematická fragmentace tedy zjevně dopomáhá k rozstoucí důležitosti rodiny stackexchange jako celku a pro rodinu serverů kolem odpovedi.cz by mohlo platit totéž.

Domníváte se, že toto výrazné zviditelnění tematických okruhů díky vlastním doménám a přizpůsobenému designu každého z nich by pomohlo vnést na odpovedi.cz více zajímavých tematických dotazů?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Jiná odpověď ...

Tohle není odborný web! Tohle je generátor obsahu pro doplnění zobrazované reklamy.

Další odpovědi
autacek

Jiná odpověď ...

Odborníci tady již dávno nejsou, a pokud zbyli, jejich hlas zanikne mezi ostatními hlasy neodborníků, které mají naprosto stejnou váhu. Daleko víc mi to tu přijde spíš jen jako zábava a pokec.

Mimochodem, ostatních jiných specializovaných serverů zabývajících se odbornými radami je víc než dost.

Kepler

Ne, nechte všechno na velké hromadě. Tak je to nejlepší.

Zaměření tohoto webu takové není a taky množina laických uživatelů by se musela dost obměnit. Sice odborníci tady jsou, ale není jich dost. Poradenský web se specializovanými sekcemi u nás je (nemůžu jmenovat), když mám odbornější dotaz, obrátím se tam.

Muffz

Ne, nechte všechno na velké hromadě. Tak je to nejlepší.

Tento server má velkou různorodost otázek, nemůžeš ho srovnávat se stackexchange. Odborníků tu je poskromnu, většinou jsou komentáře jen takové nicneříkající poznámky nebo ironie na nabírání palců. Řekl bych tak 80% otázek tu je zbytečných, protože odpověď na ně vyjede jako první odkaz google vyhledávače. A někdo to jen okopíruje a má palce nasbírané. Ale ok, nejsou podmínky, co je stupidní dotaz a co dobrý, tak to beru. Rozsekání oborů otázek by ale vše podle mě rozbilo, osobně se mi líbí, že hned na první straně vidím vše nové, což bych takhle neviděl.

ivzez

Jiná odpověď ...

Podle mne je to zajímavá myšlenka. Myslím si, že
by rozdělení do několika sekcí mohlo webu pomoci.

Podobný web včetně barevného odlišení témat,
která si ale uživatel může barevně sjednotit,
u nás znám jenom jeden a na něm mi řada témat chybí.

V dřívejších odpovědích se objevil argument ohledně absence
odborníků. Já to vidím opačně. Pokud by se tu objevily odborné
sekce, přišli by i odborníci, které zatím odrazuje „všeobecnost“.

________

Poznámky:
V době, kdy Seznam začínal, by podle mne měl s názvem „Vyhledávač“ více šancí.
Lidé, kteří tehdy něco hledali, často používali zahraniční vyhledávače, protože z názvu
Seznam nebylo zřejmé, že jde o vyhledávač… Dneska je samozřejmě situace jiná.

K hodnocení odpověd i otázek:
Podle mne nemá hodnocení odpovědí samotnými uživateli velký smysl.
Do hodnocení se promítá hodně věcí, které poměrně často nesouvisejí
s kvalitou odpovědi nebo zajímavostí otázky.

Aby mělo hodnocení nějakou váhu, nesměly by se do něj promítat např. oblíbenost uživatelů, vtipnost reakcí apod. Odpovědi by museli by honotit odborníci (správnost)
nebo tazatetelé, kteří by mohli ohodnotit jenom to, co jim pomohlo.

Každopádně to považuji za zajímavý nápad,
který by Odpovědím.cz mohl pomoci „na špici“.

Myko La

Designové přizpůsobení tematických okruhů, a rozdělení na více specializovaných domén by přispělo ke vzniku zajímavějších komunit i otázek.

Drap

Jiná odpověď ...

!

anonym

Díky Muffz za reakci. Zkusím tu rozjet k tvé odpovědi diskusi. Srovnání se stack exchange vychází z toho že SE také začínal stejně jako odpovedi.cz také to byl původně jeden server na kterém se hromadily různorodé dotazy na vše možné ale autoři narozdíl od autorů odpovědi.cz velmi rychle dospěli k závěru že tudy cesta nevede a je třeba do toho vnést specializované a navzájem izolované okruhy … proto teď můžeš říkat že to nelze srovnávat, protože udělali ten krok navíc, který autoři odpovedí „zatím“ neudělali. Co ale není může snadno být a o tom byl právě můj dotaz 🙂

anonym

Nepopírám že v ČR už existují četné weby které se v oblasti komunitního poradenství zaměřují na úzce vymezené oblasti. Ale jen velmi málo z nich je založeno na efektivním konceptu jedné otázky a hodnocených odpovědí řazených právě podle hodnocení. Mnohem častěji jsou založeny na principu zastaralých a velmi nepřehledných diskusních fór plných neužitečného blábolení ve kterém je velmi obtížné dohledat užitečnou odpověď přesto že v nekonečných vláknech někde určitě je 🙂 Proto si myslím že odpovědi by se svým pojetím neměly problém řadu z nich snadno převálcovat prostě proto že nabídnou lepší a přehlednější službu. Argument typu specializované poradny už tu jsou mi tedy nepřipadá jako úplně relevantní k tomu aby se odpovědi.cz se svým lepším pojetí neměly pokusit jejich úlohu převzít.