Larissa

Pomohli byste mi, prosím, pochopit něco z matematiky?

http://www.nahraj-obrazek.cz/dm-0141322221316.png

(V obrázku jsem na tabletu načrtla pár situací.)

Jde o průnik a sjednocení intervalu – kdy bude jaká závorka u těchto typů? A nevíte proč? (Není to DÚ, jen se učím do školy.) Už na to čumím hodinu a vůbec si s tím neumím poradit. Moc děkuji za radu (i malé popostrčení, nemyslím si, že jsem úplně tupá, jen mi tohle prostě nejde na mozek… :( děkuji).
Doplňuji:
všechny intervaly jsou stejné jako ten první, jenom u dvojky se liší; prázdné otevřený, plné uzavřený…

Odpovědi
Quimby

Ahoj,
vycházej z toho co znamená průnik a sjednocení množin.
průnik – počítá se jen to, co mají oba intervaly společné.
sjednocení – počítá se to, co je alespoň v jednom intervalu.

Takže u těch tvejch příkladů:

  1. průnik bude prázdná množina, protože jedinný bod, který vypadá, že by mohl být společný je dvojka, ale ta nepatří do druhého intervalu

sjednocení bude interval ← 1,3) protože –1 tam ještě patří, dvojka tam patří kvůli prvnímu a zbytek tam patří kvůli druhému intervalu, trojka tam zase už nepatří.

  1. průnik je jen dvojka, ta je totiž společná prvnímu i druhému intervalu.

Prostě si vždy uvědom, který čísla kam patří – průnik znamená prostě interval společných čísel pro oba intervaly
a sjednocení znamená interval všech čísel z obou intervalů :)
Kdyby něco tak napiš třeba do zpráv, diskuzi moc nečtu
Doplňuji:
Aha, tak si mi napsala zprávu, ale nejde mi ti odpovědět, když máš privátní účet, tak si to sand tady přečteš.

Ten poslední má prázdný průnik, protože ty intervaly nemají žádný společný bod. Ta dvojka nepatří ani do jednoho, jakoby tam ani nebyla

arygnoc

keby sme tak vedeli, aké kolečko je aký interval (otvorený, zatvorený), tak by to šlo.

;-Q