Avatar uživatele
Ganymede

Pomohli byste mi prosím opravit a zhodnotit krátký anglický text?

Dobrý den, baví mě psát příběhy a už mnohokrát jsem to zkoušela anglicky, ale nic moc. Tak to opět asi cca po roce zkouším a mám z toho moc dobrý pocit. Opravuji přes jednu aplikaci, ale tak by mě zajímalo, jestli se to dá číst, je to srozumitelné a pochopíte, o čem píšu. Případně pokud mi napíšete chyby, budu ráda. Jak se naučit psát bez chyb? Hlavně moc nevím, kde se v angličtině píšou čárky. Moc děkuji za pomoc :) Tady je můj text:

My 16 birthday. It was good, maybe had some mistakes but I will never forget. I woke up with that idea in my mind and started planning my big birthday's party. Actually, I didn't know if it will happen but hope was with me. I lived only with my mum but we had a big house and usually with the mess inside. I had to make my mum be away during the party and that was the problem. You know, have a party with mum wouldn't be great and just. no. So step first: Make a house with no adult guidance. I got up at 7.00 am and prepared to school. First I used my wooden comb I had got last Christmas from mum and tried made something epic with my short hair. After few minutes of fighting with waves, I won and created a masterpiece! Okay, maybe not a master but good enough. I dressed up to a white t-shirt with an inscription “I love apples” and I sighed because no other t-shirt was clean. I took my old jeans and trying got out chewing gum, when I sat on it yesterday, I was waiting for a bus.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2396 dny Sledovat Nahlásit



Otázka ještě nemá žádnou odpověď.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek