Berušinka

Pomoc, škůdci =(

Tak rajčátka asi nesklidíme, přikládám foto nějaké breberky, která mi napadla rajčata. Poslední půlhodinu jsem na internetu hledala, co by to mohlo být, ale nic jsem nenašla. Prosím o radu – mám to něčím ošetřit nebo už to nemá cenu a mám ty rajčata „vyhodit“? Máte s těmahle breberama zkušenosti? Jak na ně – ještě se mi to nestalo, v červnu a červenci byly hrášky úplně v pohodě, teď tam jsou rajčata a tyhle breberky hnusný!
Posílám v přílohách fotky – fujtajbl =D

P.S. Jsou všude – na listech, na rajčatech běhají maličcí oranžoví fujtajbly.

http://img.na­dapenny.com/t20/112­17/nadap082106637­960230.jpg
http://img.na­dapenny.com/t20/112­17/nadap082107985­151230.jpg
http://img.na­dapenny.com/t20/112­17/nadap082108916­052230.jpg
http://img.na­dapenny.com/t20/112­17/nadap082109245­773230.jpg
Doplňuji:
Moc moc děkuji dědopetře =) Jste zdatnější než já ve vyhledávání =)

ajťák: NO DOVOL =D Kytičkám se věnuju, pěstuju všechno možný, ale někdy se holt škůdci vyskytnou i u sebelepšího pěstitele.

salsa verde: Vám také moc děkuji, někdy o tom člověk ví, ale musí mu to někdo připomenout =)

Nejlepší odpověď
dědapetr

Sviluška chmelová na zeleninách
http://www.zah­radavkapse.cz/po­radna/indikace/os­tatni-skudci/sviluska-chmelova-na-zeleninach.html
Doplňuji:
Já je měl na Andělských trubkách (Durman)

Další odpovědi
anonym

pokud tam už jsou plody, tak bych se bál to něčím stříkat, nic nezkazíte tím, že ráno nebo navečer (abyste nespálila listy) je zalejete od zkora až dolů a pokusíte se je „poumívat“.

Jinak vás musím pochválit za to, jak se o ně hezky staráte ;D
Doplňuji:
já to nemyslel ironicky, já to myslel upřímně.

vidím, že máte zdravé listy a že odštipujete ty výrůstky, které se vyskytují u rajčat :)

tom004

Tipoval bych mšice,ale moc to poznat není.A,na postřik,když jsou plody tak velké,bych moc nespoléhal.Když se mi něco takového stane,likvidu­ji.Ale,třeba,se tu najde někdo,kdo poradí lépe.Jsem,amatér.

salsa verde

Přesný název škůdce tedy nevím ale každopádně doporučuji použít postřik – insekticid, při nákupu si nechte poradit ať je to takový který má kratší ochrannou lhůtu, řekněme 14 dní. Postřik provést tak ať se tekutina dostane všude i na stonky a spodní části listů. Pozor, po postřiku se škůdce sám od sebe neodstraní, na rostlině budou pořád tyto pavučinky s obyvateli ale měli by být po smrti. Lidé si často myslí: jéje, ono to nezabralo, ono to tam pořád je… Myslím že by se měly rostliny ještě vzpamatovat, podle fotek se zdají docela vitální. Obecně ale napadení škůdci (i chorobami) rostlinu vysiluje, proto doporučuju pohnojit, to ale asi děláte, já osobně preferuji Kristalon plod a květ. Používáte ochranu proti plísni bramborové na rajčatech? V takovém létě jako je toto se jí bohužel daří dobře, pečlivě rostliny sledujte.
Doplňuji:
tak sviluška…že mi to nedocvaklo hned, jen ona umí tyhle pavučinky, pro zajímavost-je to roztoč.