daran

Jak sečíst tři čísla v sedmičkové soustavě?

Ahoj, potřeboval bych poradit, jakým způsobem mám sečíst 3 čísla v sedmičkové soustavě.
14567, 15267 a 43457. Předem děkuji za odpovědi.

Omlouvám se, správně to mělo být 1456(7) + 1526(7) + 4345(7) :)

Nejlepší odpověď
Lamalam

Napiš si to pod sebe a sčítej odzadu. Pokud výsledek nepřesáhne 6, tak ho opiš, pokud bude vyšší než 6, tak musíš převádět. 7 se vyjadřuje jako 10, 8 jako 11 atd.
Příklad: 2+2+3=7, napíšeš 0 a 1 převedeš do dalšího sloupce a sčítáš dál.

Další odpovědi
Dochy

Stejně jako v desítkové. Jen nesmíš zapomenout na jediný rozdíl: Píše a počítá se s řadou 5,6,10,11,… 😉 Zkrátka nesmíš zapomenout, pokaždé když překročíš 6 dochází k přenosu do vyššího řádu.

Bacha: Víš o tom, že čísla v zadání NEJSOU v sedmičkové soustavě? Předpokládal bych že v sedmičkové budou. Pokud jsou v jiné (desítkové?) musí to být uvedeno, když se v zadání píše jen o sedmičkové.

Arne1

Nebo můžeš použít alternativní řešení:
1)Převést čísla ze sedmičkové soustavy do desítkové
2)Sečíst
3)Převést výsledek z desítkové do sedmičkové soustavy

Zdroj: http://jalu.ch/co­ding/base_con­verter.php

bolak

http://forum.ma­tematika.cz/vi­ewtopic.php?pid=481­428