veronika36

Pomoc s češtinou!

Věty Je mi horko. Je mi teplo. jsou věty dvojčlenné nebo jednočlenné?
Věty typu: Mrzí mě to. Bolí mě to. Zarachotilo to. jsou věty jednočlenné nebno dvojčlenné?

Nejlepší odpověď
annas

Uvědomte si, že věty jednočlenné mají jen základní člen jednočlenné věty. Věty dvojčlenné pak dva členy, tedy podmět a přísudek.

V kterém pádě bývá podmět? Jak se ptáme na podmět? Když si na tyto otázky odpovíte, určitě přijdete na to, o jaké jde věty.? Je ve větě sloveso?

Když vás něco bolí, mrzí ? Co tím vyjadřujete? Co je to „něco“ – hlava, zuby atd.?

Další odpovědi
Larissa

http://www.cesky-jazyk.cz/slovnicek-pojmu/vety-jednoclenne-a-dvojclenne/

veronika36

Tuto stránku jsem si už přečetla, ale u těchto vět s ineustále nejsem jistá.