dynamic

dokázal by mi někdo vysvětlit pravidlo, kdy se má psát DVĚMA a TŘEMI??

Dobrý den, měl bych problém s češtinou, dokázal by mi někdo vysvětlit pravidlo kdy se má psát DVĚMA a TŘEMI. A prosím přesné vysvětlení. Nechápu to. Díky

Nejlepší odpověď
annas

Tvar dvěma – zbytek tzv. dvojného čísla. Číslovka dva, dvě, oba, obě má zvláštní tvary skloňování – jediný tvar v 7. p. dvěma, oběma.
s dvěma domy, s oběma děvčaty.

Ale pozor. Jestliže k číslovce dva, oba, dvě, obě připojíme podst. jména ruce, nohy, oči, uši , což jou párové orgány lidského těla, (také pozůstatky. tzv. dvojného čísla – vyskytují se v páru)), musí mít i shodující se podstatné jméno v 7. p. tvar -a..

Naopak, neoznačují-li zmíněná jména části těla, ale předměty, jevy, které pouze části těla připomínají, skloňují se pravidelně podle svých vzorů. Např.:

řemeslník se šikovnýma ručičkama × hodinky se zlatými ručičkami
dítě vztekle kopalo nohama × židle s přeraženými nohami
zajíc zastříhal dlouhýma ušima × košík s velkými uchy
dívka s krásnýma očima × žena s oky na

Číslovka tři – 7. p. jen jediný tvar s třemi – skloňování viz – odkaz

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=t%C5%99i&Hle­dej=Hledej

U této číslovky tvar s třema je nespisovmý, takže neexistuje.

Doplňuji:
Nedokončila jsem poslední příklad: žena s oky na punčoše

Jinak diskuse.

Další odpovědi
kesim

Dvěma, když je něčeho dvě a třemi, když tři. Nerozumím na co se ptáš.

Danislava

Jestli myslíš ty koncovky, jako třeba kdy se píše s a kdy i, tak a se píše vždycky u dvěma, takže nikdy se nepíše dvěmi. U dalších, jako například třemi, čtyřmi, se píše i. Třeba: Hrál si se dvěma dětmi. Novákovi mají doma stůl se třemi nohami. 🙂

dynamic

Ale proč to tak je?