vevinka007

Pomoc prosíím =>Matiká

Potřebuju s dvouma příkladkama pomoct!:)S kterýma si nevím rady
Bude to napsané slovy, jinak to nejde :D
takže 1) Druhá odmocnina a za tou odmocninou je jedna devíti šestnáctina mínus jedna = ???
Děkuji moc. A prosím napište, proč to tak je:)
Doplňuji:
Juddh: Ano 9 lomeno šestnácti :)

KDYŽ NAPÍŠU TŘEBA DEVÁTÁ ŠESTNÁCTINA , TAK TO ZNAMENÁ JAKO TO LOMENO ( TA LOMENNÁ ČÁRA :D):)

Nejlepší odpověď
JuddH

Co je ,,devíti šestnáctina"? Jako devět lomeno šestnácti?
Doplňuji:
Takže tedy devět šestnáctin… Pokud ta odmocnina platí i pro minus jedna: Vypočítala bych to takhle… druhá odmocnina z 9/16 by měla být 3/4. Druhá odmocnina z jedné je jedna. Takže 3/4 – 1 = –1/4 (mínus jedna čtvrtina). Alespoň myslím…

Další odpovědi
Nevermore

Pokud je (9/16 – 1) to cele pod odmocninou, tak musis nejdriv tyto cisla od sebe odecist az potom muzes odmocnovat. To mi ale nedava smysl, protoze pod odmocninou nemuze byt zaporny cislo (respektive muze, ale to cislo nelze odmocnit a vtom pripade v mnozine realnych cisel nema reseni) Pokud je pod odmocninou jenom 9/16 a (-1) je zvlast, tak je vysledek (-1/4). Protoze odmocnenych 9/16 je 3/4 a 3/4 – 1 = 1/4
Doplňuji:

  • 1/4

bolak

Když už to píšeš slovně, tak bys to měla napsat pořádně :)

Pokud je to: druhá odmocnina, pod kterou je zlomek devět lomeno šestnácti, konec odmocniny mínus jedna, tak pak je to tak jak říkaj pánové, tedy –1/4 a zapisuje se to
((9/16)^(1/2))-1

Ale mě ještě napadlo, když říkáš jedna devíti šestnáctina, tak protože jedna třetina je vlastně jedna lomeno třemi, tak jednou devítíšestnáctinou bys mohla myslet jedna lomeno devět šestnáctin, pak by to bylo:

((1/(9/16))^(1/2))-1 =(1/(3/4))-1=(4/3)-1=(4/3)-(3/3)=1/3

A vyšla by teda jedna třetina. Ono podle toho tvýho upocenýho popisu je možná spousta různejch variant, hlavně proto že jsi neudala konec odmocniny, ale tyhle sou takový ty nejpravděpodobnější :) zbytek by stejně neměl řešení v oboru reálných čísel, ale můžeš to zkusit přes komplexní, to bude učitelka koukat :)