Weve

Pomoc příkladem na fyziku

Pozoroval jsi někdy gymnastu na trampolíně?Pokus se popsat přeměny energie v soustavě těles:gymnasta,tram­polína..... ZDŮVODNI!
prosím pomohli by jste mi s tím záleží na tom výsledná známka a já si nevím rady. :(

Odpovědi
www

Vyučující ti to přece vysvětlil.
Případná špatná známka tě příště donutí zeptat se hned ve škole přenášejícího na nejasnosti a nehonit lepší známku zde.

Michal Kole

Nastávají přeměny energie, z potencionální na kinetickou a opačně
dále jsou tam pružné rázy těles, protože tě to odrazí a zase letíš do vzduchu.

rudolf.th

Vystupujú tu tri druhy energie, ktoré sa kombinujú:

  • kinetická (pohybová) energia – Ek, Wk (maximálna je v okamihu, keď gymnasta práve opúšťa trampolínu a letí smerom nahor. Zjednodušene povedané: v tomto okamžiku je povrch trampolíny vodorovný. V tomto okamžiku je energia pružnosti už nulová, polohová energia je rovná: Ep = mgh, pričom h = maximálne zatlačenie trampolíny pod nohami gymnastu ),
  • potenciálna energia (polohová) – Ep, Wp (maximálna je vtedy, keď gymnasta vyletí nahor a práve sa zastaví než začne padať nadol. V tomto okamžiku je kinetická energia gymnastu nulová, potenciálna energia pružnosti je tiež nulová),
  • potenciálna energia pružnosti – Ep (maximálna je vtedy, keď gymnasta po dopade na trampolínu táto sa pod ním zatlačí a gymnasta sa zastaví pred tým, než sa začne znova pohybovať smerom nahor. V tomto okamžiku kinetická energia gymnastu je nulová a polohová energia je minimálna).

Neviem, že s akou presnosťou to potrebuješ, lebo keď zájdeme do detailov, tak to bude o kus komplikovanejšie, než ako som to popísal. Na prvé priblíženie by to ovšem malo stačiť.