Avatar uživatele
Registrovaný

Jak postupovat při rušení spol. s r. o.?

Dobrý den, jsem jediný vlastník a majitel s.r.o., na firmu nemam dale finance, abych jela dal, a na krku dva leasingy a pujcku v bance. Prosim o nejakou radu pri postupu nejlip k zruseni s.r.o.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Záleží, jestli ty dva leasingy a půjčka v bance jsou "napsané na firmu", nebo na Vás jako fyzickou osobu. Pokud by byly na firmu, je pravděpodobně v úpadku. Potom podejte insolvenční návrh a navrhněte, aby byl úpadek řešen konkursem.

Pokud by však výše uvedené byly napsané na Vás, vstupte se společností do likvidace a následně bude společnost zrušena.


Avatar uživatele

Zrušení společnosti bez likvidace

Společnost se může zrušit dvěma způsoby, buď s likvidací, nebo bez likvidace. Bez likvidace přechází vlastnictví společnosti na právního zástupce. Společnost je například rozdělena, přeměna v jinou právní formu či sloučena s jinou společností, kdy všechna práva a majetek přechází na takzvanou nástupnickou společnost, která může být třeba i nově založena. Ve srovnání s jinými formami se jedná o velmi rychlé a snadné zrušení společnosti.

Zrušení společnosti s likvidací

Do procesu likvidace vstupuje společnost ke dni, ke kterému je zrušena. Likvidace je zrušení společnosti, které je stanoveno zákonem a na základě kterého je realizováno vypořádání majetkových poměrů zrušené společnosti. Pokud tyto poměry nejsou zvlášť upraveny ve společenské smlouvě, má každý ze společníků nárok na likvidační zůstatek podle svého obchodního podílu. Na celý proces tohoto mimosoudního řízení dohlíží likvidátor, který je určený soudem nebo statutárním orgánem. Likvidátor za společnost rozhoduje po celou dobu likvidace a přejímá všechny kompetence orgánů organizace. Jeho pravomoci jsou však omezené, neboť všechny své kroky musí činit tak, aby směřovaly k zániku společnosti.

Aby vůbec mohla přijít na řadu likvidace společnosti, musí být před tím vypořádány veškeré závazky ať už věřitelům nebo dodavatelům společnosti, tak i státu. Teprve v poslední řadě může být rozděleno i zbylé jmění společnosti mezi společníky ve formě likvidačního zůstatku.

Samotný vstup společnosti do likvidace se zapisuje i do obchodního rejstříku a po dobu likvidace působí společnost na veřejnosti s dovětkem “v likvidaci“. Po ukončení likvidace požádá likvidátor do 30 dnů o výmaz z obchodního rejstříku a tím je poté společnost definitivně zrušena. Celý proces likvidace může trvat i několik měsíců a pokud jde o nějakou větší společnost, tak i několik let.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 929
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.