suaeda

Polské potraviny

Jak se dívate na kvalitu potravin z Polska? Kupujete je? Myslím zejména potraviny dovezené z Polska do našich supermarketů. Nebo je opravdu pravda, že jejich kvalita není valná a jsou možná i zdraví nebezpečné.
Doplňuji:
Doplním také svůj názor. Raději se polským potravinám v supermaketech vyhýbám. Ať si manageři řetězců říkají ledacos, že spotřebitelé chtějí levné výrobky tak jim nevěřím. Jim jde o zisky. Pravdou je, že už mi mnohokrát polské potravinářské výrobky zklamaly. A nemusel jsem číst žádné podrobné rozbory.
Jinak díky všem za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Damiana

Nevím proč, ale mě se vždy u potravin vyplatilo dívat se na to, jakou má ta, která země kuchyni. Podle toho pak potraviny vypadaly.
Třeba ty ruské jsou skutečně poctivé – stejně jako jejich kuchyně, která vyžaduje hustou smetanu, výborný černý chléb, kvalitní kaviár…
Maďarsko, Francie, Itálie – tam všude při vaření kladou důraz na kvalitu potravin.
Anglie – hnusná kuchyně, proto je v jejich jídlech tolik umělých dochucovadel nebo jsou naopak úplně bez chuti. Také rádi vśechno mrazí. USA – všechno smažené, barevné, přeslazené, geneticky upravené – protože to tak jejich recepty vyžadují. Skandinávie – zejména ryby, ale kvalitní, jinak je kuchyně málo nápaditá, rádi polotovary (stejně jako Angličani a Amíci) a extra gurmáni nejsou…
Česko je bez debat – vždycky jsme si potrpěli na dobré maso, ale uměli uvařit i z obilovin a luštěnin – také jsme vše vždy uměli vypěstovat a měli jsme vlastní české zboží v našich obchodech.
Viděl jsi někdy polskou kuchařskou knihu? Já ano. Nuda, víceméně vaření ze zbytků, patlanice, Babica hadr. Plněné zelí, zelná polévka, brambory s mletým masem… Takže od takových zásobovatelů bych poctivou „svíci“ asi těžko uvařila.
Btw – Snažím se nakupovat pouze české výrobky, v menších krámcích, od soukromníků – pekař, řezník, zelinář, mlékař, včelař… Jde to bez problémů, pokud jde člověku o kvalitu a ne o kvantitu…:-)

Další odpovědi
anonym

Moje zkušenost je taková, že v Čechách se potravinám a výrobkům z Polska vyhýbám, ale často nakupuji v Německu a tam s tím nemám problém.
Jedna značka kávy (např.) u jednoho prodejce ve stejném obalu od stejného výrobce a dodavatele má prostě jinou kvalitu u nás (u stejného prodejce)
a jinou-lepší v Německu. Bohužel i cenu…
v Německu vyjde levněji 🙂

badisko

Meda se tu urcit presne …kazda firma je jina a kvalita take ..:D …rika se o polskych potravinach ze jsou k nicemu …jenze polsko je v EU takze i jejich potraviny podleji EU ..takze na zivote te neohrozi ......:D kvalita by mela byt stejna ikdyz obcas neni …jen jez co ti chutna …vis jak co oci nevidi to srdce neboli …:D…

Tom20

A já si rýpnu;na kvalitu polských se dívám ohledně jejich hygienických návyků,zkušenostmi s nimi a informacících ohledně jejich šizení dost negativně :D
Od pečiva,zeleniny až po čokoládu a maso,byli moje zkušenostmi vždy špatné.Byl bych pro jejich zákaz v obchodech.

anonym

V Turnově je prodejna polských potravin. Mají zde výborné párky a klobásy, kvalitní šunku, tatarák, velmi chutné zabíjačkové speciality, sádlo, sádlo s příchutěmi a se škvarky. Kapitolou samou o sobě jsou ryby a rybí výrobky (spousta uzených, marinovaných ryb, rybí saláty, závitky, výrobky z lososa, ryby konzervované standardní kvality). Denně je zde čerstvé pečivo. Je to jediná prodejna v širokém okolí, kde se dá koupit ochucená želatina Galaretka. Také zde mají pestrý výběr skutečně chutných zeleninových salátů, křen s červenou řepou atd.
Bude asi hodně záležet na prodejcích, ti zdejší se opravdu starají a já jsem moc ráda, že tu takový obchůdek je. Není pravdou, že polská kuchyně je nudná. Vychází většinou z domácích surovin a mně osobně vyhovuje.

Obecně vzato v každé zemi se najdou šlendriáni, kteří dokáží jedním nekvalitním dodáním zboží poškodit dobré jméno dodavatele. Máme alkoholovou kauzu, kterou zřejmě tak hned někdo netrumfne. Při hodnocení kvality polských výrobků bych byla opatrná. Co projde legální kontrolou kvality EU, nemůže parametry nesplňovat. Otázkou je zboží, které takovou kontrolou neprochází. A tady zůstává otázkou, je-li běžný občan schopen rozlišit, je-li zboží z regulerních dodávek.
Pokud jde o mne, řídím se vlastní zkušeností. Co mi nechutná, víckrát nekoupím. A tady nejde jenom o zboží z Polska.

Chlípník

Musím říci že to není předpojatost, ale vím že český trh je brán trochu jako odpadiště. Je mnoho kvalitních polských výrobků, ale ty si u nás nekoupíte. Osobně kupuji téměř výhradně německé a rakouské výrobky

marci1

Už alespoň náš ministr průmyslu a obchodu začal jednat s polským ministrem obchodu. Snad se to zlepší.