dudu

Polovinu lidí v práci brzy nahradí roboti. Které profese zaniknou?

Do roku 2029 by v České republice mělo ubýt statisíce pracovních míst. Ty, které zůstanou, čeká razantní změna náplně. "Výrazně se také změní kariérní dráha. Díky rychlému vývoji budou lidé častěji procházet rekvalifikacemi. Během kariéry to bude třikrát až pětkrát.

Jaká je pravděpodobnost, že pracovníky v těchto oborech nahradí roboti

  • 10 nejohroženějších profesí:

99% pracovníci telemarketingu
98% likvidátoři pojistných událostí
98% modelky a modelové
97% hostesky a uvaděči
97% realitní makléři
97% pokladní
96% kuchaři a kuchařky
96% sekretářky a recepční
94% číšníci a číšnice
89% taxikáři

Zatím se jedná jen o signální informaci pro mladou generaci a rodiče cca pětiletých dětí. Ovšem jistě se vyplatí být připraven.
Zdroj: https://www.kur­zy.cz/

Nejlepší odpověď
independent

Realitní makléři nikomu chybět nebudou, robot možná bude míň šidit, ale celkově, zase vzniknou nová povolání a to údržbáři těch robotů.

Další odpovědi
autacek

Tak třeba limvidátor pojistných událostí? To máme o této profesi asi každý jinou představu.

Pracovníci telemarketingu? Už teď je to opruz zaměstnání, nicméně rozhodně má větší šanci ukecat člověk člověka, než když tě bude prudit robot.

Hostesky a uvaděči? Hm, uvaděčku jsem viděl naposledy v kině v osmdesátkách, práce hostesky pak mnohdy spočívá i v něčem jiném, řekněme třeba v půvabu.

A co se týká kuchařské profese, to je taky na zváženou.

Tedy co bude je ve hvězdách, jestli se nemají bát učitelé, nebo tě neodoperuje robot, myslím, že ohroženy budou nejdříve profese rutijního charakteru ve výrobě.

A rekvalifilace? To je kapitola sama pro sebe, ale faktem je, že již dnes se odborníci musí vzdělávat ve svém oboru kontinuálně, to, kdy se z prodavačky stane po dvoutýdením kurzu účetní, je spíš k smíchu.

ivzez

Zajímalo by mne, kdo taková šetření provádí
a sestavuje podobné tabulky.

Z uvedených profesí si dovedu roboty představit jenom
u pokladen (a nebyly by lepší samoobslužné pokladny?)
a snad (???) v těch taxících.

Ve všech ostatních bude podle mne ještě dlouho potřebný člověk.

Myslím, že roboti ještě dlouho nebudou umět vyhodnotit různé situace
(včetně dopravních), ochutnávat jídlo, psát a překládat bezchybně, …

Zkusil jste někdo opravit text po automatické korektuře nebo strojový překlad?
Mně to dá více práce než korektura nebo překlad původního textu,
protože programy nedokáží volit vhodná slova, „nevnímají“ kontext.

yuko

Sexuální asistentka.