Rokio

Pokud žena pachateli znásilnění přivodí těžké ublížení na zdraví při obraně, jedná se o přiměřenou obranu?

Vždyť těžké ublížení na zdraví je daleko horší než znásilnění. Podle mě to není přiměřené.

A co když ženská udělá ze sexuálního násilníka invalidu? Je to pák přiměřená obrana?

Nejlepší odpověď
zjentek

A na tomto příkladu vidíš, jak je celé právo postavené na hlavu. Dle institutu přiměřené obrany by mohla „opětovat“ obranu přiměřenou útoku, nebo tak jaksi, ovšem když si to představím v praxi, nevidím pak žádnou přiměřenou obranu, ale normální, i když celkem drsnou soulož.

Další odpovědi
Emefej

„Vždyť těžké ublížení na zdraví je daleko horší než znásilnění.“ – podle čeho tak soudíš?
Obrana musí být důraznější než útok, ale nesmí být zjevně nepřiměřená, pokud útočník utrží zranění, je to jenom jeho problém.

JežíšKristus

Záleží na posouzení soudu, který musí posoudit veškeré okolnosti a skutkový děj, ale obecně řečeno, ano, jedná se o přiměřené jednání v rámci nutné obrany.

Zda je těžké ublížení na zdraví horší než znásilnění, je sporné. Jednak ublížení na zdraví může být i z nedbalosti, znásilnění vyžaduje úmysl. Ublížení na zdraví zpravidla vyžaduje jedno jednání, znásilnění se skládá ze zbavení osobní svobody (použití násilí) a vlastního pohlavního styku. Systematickým zařazením máte pravdu, že ublížení na zdraví je ve zvláštní části trestního zákoníku zařazeno dříve, než znásilnění, vyjadřujíce vyšší stupeň závažnosti TČ.

Na ublížení na zdraví je ale nutné pohlížet jako na jednání v rámci nutné obrany (institutu okolnosti vylučující protiprávnost), nikoliv jako na ublížení na zdraví ve formě úmyslu nebo nedbalosti. Nutná obrana musí být efektivní a její hranice jsou zpravidla velmi široké. Přílišná nutná obrana se označuje jako intenzivní exces. Je to například zabití pachatele. Vím ale s jistotou, že například poškozená může pachatele bodnout nožem do těla, a bude beztrestná. Vedle toho existuje extenzivní exces, což je putativní obrana (domnělá obrana) kdy se například pachatel rozhodne ukončit protiprávní jednání, dá se na útěk, poškozená (znásilněná) jej však na motorce dohoní a střelí do nohy. Za takové jednání bude trestně odpovědná, neboť prvotní útok pachatele již byl ukončen, nebezpečí skončilo, okolnost vylučující protiprávnost nelze aplikovat.

Drap

O tom může rozhodnout pouze soud. Rozhodnutí soudu nelze předjímat. Osobně bych to hodnotil za přiměřenou obranu a ještě litoval toho, že mu neublížila více.

iceT

Pohledem laika…
Pokud se žena při napadení ubrání, není ani pachatel, ani znásilnění, jenom zbitej chlap.

A opravdu si myslíš, že násilím vynucený pohlavní styk je procházka růžovým sadem???

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Emefej

ježíšek > extenzivní exces a putativní obrana jsou zcela odlišné pojmy. O putativní obranu šlo v onom mediálně propíraném případu z roku 2013, kdy chlapík v domnění, že se mu do domu dobývají lupiči, postřelil příslušníka URNY. Byl osvobozen. Viz https://www.u­soud.cz/filead­min/user_uplo­ad/Tiskova_mluv­ci/Publikovane_na­lezy/2016/I._US_3235_15­_an.pdf

JežíšKristus

Zcela odlišné bych neřekl, ale ok, je to něco jiného. Děkuji za link.