agentpv

Pokud zemřu, tak se mi prý zablokují účty v bankách. Jak se o mé smrti ty banky dozvědí?

Jak se to třeba dozvědí další úředníci, lékaři… pokud žiji sám? To je jako nějaká databáze?

Nejlepší odpověď
Hlada

Neblokují se vždy.
Informace o úmrtí jde cestou: lékař – pozůstalí – pohřební služba – matrika – soud – notář. Matrika předá zároveň informaci OSSZ. Ta má právo účet zablokovat v případě, když na něj byl poslán důchod na měsíc, kdy pojištěný zemřel.

Další odpovědi
Ametyst

Hlavní úřad je notářství. Notář má přístup k bankovním informacím.

da ny

Mezi prvními se i o Vaší smrti dostane informace k MÚ na matriku k ČSSZ, . k příslušnému soudu. Ten má sjednané spolupracující právníky na notářské služby spojené s dědickým řízením Proběhne blokace účtů a. Veškeré peněžní prostředky, které byly vybrány od času úmrtí k blokaci spadají do dědického řízení. Společný, zablokovaný účet manželů mnohdy pozůstalého přivede k tomu, že zůstane bez finančních prostředků. Pokud mu tam přijde další výplata/mzda, nemá šanci dostat v bance ani korunu.
Na základě zákona o matrikách 301/2000 Sb vydá matrika do 30 dnů po úmrtí oprávněným osobám úmrtní list.
ČSSZ ukončí výplatu důchodu. ZP u dětí a důchodců mají informaci také hned. Státem je ukončena platba za pojištěnce. Zde je přímá vazba (stát x ČSSZ x ZP) na ukončení paušální platby praktickému lékaři za zemřelého pojištěnce.
Z lékařů bývá tedy informován praktický lékař. Ostatní, odborní lékaři obvykle nic vědět nebudou, pokud jim to někdo z rodiny nesdělí, případně jiní pacienti, kolega lékař apod.

Kelt

Lékař sepsáním úmrtního listu spouští stavidla událostí, při kterých se zjišťují poslední věci člověka. Občanský průkaz se odevzdává na úřadě, stanoví se právník, a blokuje se účet v bance nebožtíka. Pak se čeká několik měsíců na dědické jednání a tak se přečte, co bude s penězy. Takže když má mrtvý hodně peněz, nesmí na to pozůstalí sáhnout a vystavit z toho pohřeb, ale ještě budou platit advokáta. Proto je dobré ty peníze vybrat a dát na jiný účet.

elkon

Samy se nezablokují, musí to učinit pozůstalí. Lépe řečeno ten, kdo bude vyřizovat náležitosti.

mosoj

ˇUmrtí se hlásí na matriku. Matrikář to nahlásí notáři, který zablokuje všechny účty včetně účtů manžele, pokud je!!! Při dědickém řízení se nejprve vypořádává společné jmění manželů 1/2 +1/2. Zbytek hotovosti a majetku z 1/2 jde potom do dědického řízení. Pokud pozůstalý potřebuje hotovost, požádá o možnost výběru notáře. Vybrané peníze se započítávají do jeho dědického podílu. Toto je klasický postup u manželů. Existuje i závěť, nicméně zákonní dědici se nesmí opominout a vydědění není zase tak snadné.

Objevuje se zde mnoho ptákovin jako obvykle. ˇUčty určitě nezablokují pozůstalí. Ti by je ihned vybílili.
Jenom upozorňuji, že notář zablokuje účty obou manželů. I toho co zůstane na živu. jeví se mně to jako velmi nespravedlivé. Kdysi jsem zde o tom psal. Setkal jsem se s nepochopením> Však to také jednou zažijete.

klumprt

Já bych jen upozornil, že pokud vám někdo umře a vy mu vybrabčíte účet bez ohledu na ostatní dědice a zůstatek účtu, jaký tam byl v okamžiku úmrtí se tak nestane součástí pozůstalosti v dědickém řízení a některý dědic se kvůli tomu začne vztekat, koledujete si o problém.
Každá rodina to má nastavené trochu jinak a jsou v ní jiné vztahy. Pokud jsou na účtu zablokované finance, které by pak rodině citelně chyběly, pak je asi vhodné na ně s rozumem a souhlasem všech dotčených šáhnout, ještě když to jde. Ale je to trochu tenký led.

Hlada

Vybrat účet hned po úmrtí majitele je vhodné ne kvůli dědicům, ale hlavně kvůli stupidním předpisům. Když jsou např. manželé důchodci, oba si nechávají posílat důchod na účet a manžel, který je často zakladatel účtu, zemře a zároveň ČSSZ zablokuje účet, je vdova do konce dědického řízení bez peněz bez ohledu na to, že je z titulu SJM majitelkou poloviny a je disponentkou.

nyjono

Kelte, v bance lze nastavit disponibilitu i po úmrtí.
Řekli nám to v Čes.spoř, že to tak můžeme nastavit. Majitel ůčtu to podepíše a je to.
Účet se pak po úmrtí blokovat nemusí.