Klára K.

Pokud z fyzikálních zákonů nejde vytvořit perpetuum mobile…

…znamená to, že když se „tvořilo“ Slunce, které zase jednou zanikne, „vtáhlo“ do sebe spoustu energie? Vždyť Slunce se jeví jako takové perpetuum mobile, má protuberance a tím zetím pořád sálá (a podle těchto tropických veder hádám, že má té energie až moc) a nová energie se tvoří například solárními panely. Jak vlastně vzniklo slunce, a kolik na to bylo zapotřebí energie?

Odpovědi
arygnoc

slnko produkuje energiu zásluhou termojadernej fúzie (zjednodušene vodíky sa menia na hélium), energiu netvoria protuberancie (výrony koróny).
slnko (hviezda) vzniklo „zapálením“ termojadernej fúzie vďaka vzniku vysokej teploty a tlaku v jeho jadre púsobením gravitácie – hviezda je kozmický objekt, ktorý vznika VŽDY po dosiahnutí istej kritickej hmotnosti (hmotnosť je preto i v astronómii kritériom pre planéty a hviezdy, ich rozlíšenie).

Awe

Jak už z částí napověděl kolega…Slunce je složené převážně z Hélia a Vodíku.Naše Slunce je tkz. žlutý trpaslík…Žlutý podle barvy a trpaslík podle velikosti,jelikož naše slunce patří mezi menší hvězdy.Díky jaderné fůzi se vodík mění v hélium.Hvězda vyčerpává vodík a díky tomu se zmenšuje pod tíhou své vlastní gravitační síly.Energie vzniklá při tomhle zhroucení vytvoří takové teplo že bude možné spalovat hélium.Díky tomu se bude hvězda rozpínat do obrovské velikosti a je pravděpodobné že pohltí několik nejbližších planet včetně Země.V konečné fázi hvězdy už nebude co spalovat a zmenší se na velikost podobnou zemi nebo menší a pomalu vyhasne.Co se týká vziku našeho slunce tak je teorie že naše Slunce včetně celé soustavy vniklo expanzí mnohem větší hvezdy tkz. supernovy.Plyny uvolněné pří explozi vytvořily planety a střed této supernovy nabral nejvíce materiálu k tomu aby vytvořil slunce.Díky tomu má naše Slunce největší gravitaci a proto všechny planety krouží kolem něj.