slevin

pokud vyndam nabijecku z notebooku,nebo mobilu,ale necham ji v zasuvce,ma to nejakou spotrebu el.?

Nejlepší odpověď
gecco

Má…
Ale pokud je to spínaný zdroj, je jeho spotřeba prakticky neměřitelná.

Další odpovědi
pusinka50

Má, i když minimální. Stejně jako odebírají elektřinu ze sítě všechny el. spotřebiče, které vypneš pouze např. dálkovým ovladačem, přístroj je sice ve spánkovém režimu, ale kontrolky na něm stálé svítí a zhasnou jedině, když přístroj vypneš ručně příslušným tlačítkem.
I pračku je lepší vypínat šňůrou ze zdi.
Je dokázáno, že tato opatření mohou uspořit 500 Kč za elektřinu ročně. Možná i více, záleží pochopitelně na tom, u kolika takových spotřebičů ti kontrolky svítí.

lexx

nějaká minimální spotřeba tam bude, leda připojit do série miliampérmetr či ukáže výchylku, nejde tak ani o spotřebu energie – to jsou halíře – ale tepelné opotřebení přístroje

led

Ano, aj keď sa to nezdá, ak by ste nemali žiadny iný elektronický spotrebič zapojený-zapnutý napr.pohotovostne, heracie hodiny by relatívne tento odber nezaregistrovali, ale ako sa hovori skoro nič (tj odber viac než 0) a skoro nič sa spočítava, v tom prípade už tam je nejaky viditeľný odber, takže pri akomkoľvek inom odbere elektrickej energie sa k tomuto odberu pripočítava aj odber nezaťaženej nabíjačky.
Priemerná spotreba nezaťaženej nabíjačky mobilu je približne 60W/rok, nabíjačka na notebook má ale niekoľkonásobne vyšší, už viditeľný, odber.
Doplňuji:
Pokiaľ nemáte elektroniku zapojenú v pohotovostnom režime, doporučujem elektrický prívod vypínať centrálnym vypínačom, napríklad mobilný rozvodný panel (predlžovačka so zásuvkami a vypínačom) s chráničom proti prepätiu.

postcd

jak se pozná „spínací zdroj“ aniž bych ho rozebíral, lze to poznat z toho štítku na něm nějak?

Dochy

klasický zdroj (ťrafo) pro cca 5W (např. 5V/1A) bude mít rozmery cca 5×6×7cm a vážit tak asi 15–20dkg.
Spínaný zdroj stejných parametrů bude mít rozměry tak 2,5×3,5×6cm a váhu tak 50–90g
Trafo bude mít v parametrechpro input voltage 230V/50Hz.
Spínanej je obvykle univerzál 110–240V/50–60Hz

gecco

Z toho štítku bys měl být schopný přečíst typ – a ten si dohledat (na netu, například).
Jinak můžeš jen ´usuzovat´ – spínané zdroje jsou vůči lineárním stejného výkonu výrazně menší a lehčí.