Lotr2008

Pokud v mobilu zapnut bootloader, je možné, že to mobil úplně „odrovná“?

V mém minulém mobilu byl bootloader pravděpodobně zapnut (nevím, zda to tak opravdu bylo, protože nevím, že bych tento program zapl), ale mobil nešel vůbec vypnout a po vybytí znovu nabýt.
V servisu nic neřekli a vrátili peníze.
Je tedy možné, že zapnutím bootloaderu mobil můžu omylem „odrovnat“?

Nejlepší odpověď
anonym

Vyloučit to nelze (protože nevíme jakou případnou hardwarovou vadu či jinou anomalii si na tom telefonu mohl mít) ale za normálních okolností to možné není, pouhým zapnutím bootloaderu totiž v telefonu nevyvoláš vůbec žádné akce které by telefon mohly zničit. Pokud jen aktivuješ režim bootloaderu, neděje se nic, žádná změna nenastane.

Musel bys v něm dál vybrat položku pro přepis vnitřní paměti, a tu nelze vyvolat jen tak, musel bys mít nějaký soubor update.zip na kartě či vnitřní paměti, který by musel mít platný obsah a musel by projít validací klíče a teprve pak by byl přepis vnitřní paměti zahájen, takže je skoro nemožné tohle udělat „jen omylem“.

Z bootloaderu můžeš také vyvolat reset telefonu, uvedení do továrního nastavení, ani to ale telefon samozřejmě nezničí, pouze jsou vymazána uživatelská data která nejsou pro jeho funkci kriticky důležitá.

Takže podle mne v tom muselo být ještě něco jiného. Možná vada vnitřní paměti, možná vlhkost, težko říct co dalšího v tom mohlo sehrát roli.

Další odpovědi
dubraro

Ano, instalací nesprávného bootloaderu, zpravidla při pokusu o dosažení správcovských oprávnění tzv. rootnutí, lze telefon zneprovoznit, tzv. bricknout (brick=cihla), a to buď definitivně, nebo do náročného odborného zásahu.

anonym

dubraro: z dotazu vyplývá, že uživatel nezkoušel instalovat alternativní bootloader a do tohoto režimu se dostal jen omylem. Je tedy nepravděpodobné že vůbec mohl vyvolat proces přepisu vnitřní paměti ať už v kterékoliv kritické části ať už zavaděče nebo systémové oblasti, protože zřejmě ani neměl čím by ji přepisoval :)