geekocz

Pokud v budoucnosti na pracovních místech roboti nahradí lidi, jak budou lidé vydělávat?

Technika jde stále kupředu, myslíte, že jednou lidi začnou nahrazovat roboti? Pokud se tak stane, kde budou lidé pracovat, aby se uživili?

Odpovědi
Quimby

To už se děje, hodně výrobků se vyrábí na pásových linkách bez lidí, popřípadě tam jen stojí a kontrolují kvalitu výrobků.
No budou mít jiné zaměstnání, které se nedá nahradit: lékaři, politici, podnikatelé, učitelé…
To je normální, nějaká zaměstnání mizí a nová vznikají, třeba někdo bude muset ty roboty opravovat, vyrábět, vymýšlet, dělat výzkum technologií.

anonym

Problém…
Tento problém existuje už od průmyslové revoluce – někdy od počátku 19. století ´stroje berou lidem práci´ – a jak vidíš, oněch už cca 200 let lidé práci stále mají.
🙂
Samozřejmě – snáze (a lepší) práci získají lidé vzdělanější a/nebo šikovnější – než jiní.

marci1

Že roboti „berou“ lidem práci, to je jedna věc. Robot využívá mozkovou kapacitu 100%ně, člověk ne. Kdo ví, co lidstvo vlastně čeká, možná nadvláda robotů. Karel Čapek to možná již kdysi trochu předvídal.
"Pokud se lidstvo neumoudří, hrozí mu nadvláda robotů. Scénář je docela jednoduchý, už kolem roku 2055 prý budou roboti disponovat lidskou duševní „silou“ a jejich inteligence bude neustále vzrůstat. Tyto teorie nám potvrdil i jistý pracovník z výzkumného ústavu. Zatímco člověk využívá svou mozkovou kapacitu asi z 10 %, roboti a superpočítače ji využívají stoprocentně, protože nikdo si přece nekoupí pomocníka s výkonem flákače. "
http://www.spi­rit.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=4793%­3Atajne-objevy-nahradi-nas-poitae-&Itemid=89

Agneta

Tak tady jsi náhodou narazil na největší problém naší kapitalistické civilizace, – spolu s přelidněním jsou to největší nedostatky před kterýmí se zavírají oči.
++++
Řešením – ve smyslu tvé otázky by asi mohlo být : zavedení „občanského platu“, takové nějaké životní minimum, jak to už i tak nějak existuje-zatím jen pro Cikány, neboť nebude práce pro všechny, a venkov se bude drasticky vylidňovat.

Psychotic

Viděl jsi nové video od CGP Greye a máš strach, co? 🙂

Většinu povolání nahradí počítače, zvláště pak dopravu (ve které pracuje ve vyspělých zemíchz snad nejvíce lidí) – ta by mohla být zcela bez lidských pracovníků do 15 let. Dále prodavači, dělníci, ačkoli Quimby nesouhlasí, i učitelé, lékaři a právníci mohou být do značné míry nahrazeni stroji velice rychle.

Těžko říct, vidl bych to v podstatě na nástup komunismu. Nemyslím komunistické diktatury jako za Stalina, spíše té ideje, o které mluvili komunističní myslitelé. Všechno je všech. Otázka je, jak bude taková existence k vydržení. Věfět, že jsi úplná nula, nic pro nikoho neděláš a všechno co umíš umí lépe stroj, včetně umění… Hrůza pomyslet.

MK44

Tento problém o sobě dává vědět už cirka 200 let. Vedl mj. k ludditeskému hnutí, k řadě sociálních střetů a podílel se na revolučních událostech jako Pařížská komuna nebo bolševická revoluce.

Vezmeme-li doslova Vaše „roboti nahradí“, pak to v rámci společenského systému s čistě soukromým vlastnictvím výrobních prostředků pravděpodobně nemá řešení. Zřejmě zůstanou nějaké pozice, které roboti nahradit nebudou moci. Strategické řízení těchto robotizovaných provozů a jejich údržbu či rozvoj (i když … to ti roboti zvládnou sami…), některé pečovatelské pozice, umělecké profese apod. (Tyto ostatně jsou už dnes dotovány ze společných zdrojů, ze st. rozpočtu), některé špičkové posty, kreativní posice atd., mohou vzniknout pracovní příležitosti, které neumíme do budoucna předpovídat, ale jinak, když, jak píšete, že nahradí, tak nahradí.

Majitelé robotizovaných provozů pak budou muset platit tak vysoké odvody, aby z nich mohli důstojně žít ostatní. Tedy vysoké procento populace. Bude se jim chtít platit? Nepoužijí své moci k tomu, aby neplatili?

Lidi, kteří budou žít z dávek, bude nutno motivovat k nějaké „kladné“ činnosti. Asi k činnosti ne přímo ekonomického charakteru – to bude pokryto roboty. Do jaké míry má být taková činnost výdělečná a jak bude ohodnocena? Kdo bude rozhodovat o jejím charakteru? Jinak hrozí přeměna většiny obyvatelstva na pasivní příjemce dávek, kteří nemají důvod se vzdělávat atd., za to mají dost času na „lumpárny“.

Jelikož bude omezený počet lidmi zastávatelných pracovních pozic, zintensivní se o ně už dnes nekultivovaná řežba. Je tedy otázka, jak mají být taková místa honorována. Jaký bude rozdíl v příjmu mezi pobíračem dávek a pracujícím? Aby to někdo dělal a zároveň, aby se nerozvíraly „sociální nůžky“.

Společnost se rozdělí na bohaté majitele robotů a chudé. Nepovede to k sociálním nepokojům a ničení takových provozů? Nebudou chudí příliš chudí na to, aby si mohli kupovat zboží vyrobené roboty? Neskončí to tak, že majitelé robotů budou vyrábět jen pro vlastní potřebu nebo na směnu za zboží od jiného majitele robotizovaného provozu? A pro ostatní nanejvýš jen tolik, aby je udrželi v relativním klidu?

Je jisté, že se stoupající náročností na znalosti, se zvyšuje počet lidí, kteří jim nemohou(!) dostát. Nahrazují to sociálními „dovednostmi“ jako jsou podvody, surovost, příživnictví (tím myslím vydírání, vybírání výpalného, krádeže, defraudace …) atd. podle toho, na co stačí (Pozn: Ne, že by to byl jediný důvod takových jevů.). A samozřejmě pomstychtivostí vůči společnosti a/nebo inklinací k nějaké „slibotechně“. To všechno to už bylo. A jaké jsme si z toho vzali ponaučení?

Mám obavy, že si s tím společenské špičky nevědí rady nebo, ještě hůž, se tím nezabývají. Ale možná, že to všechno bude odvráceno nějakým závažnějším problémem. Třeba nástupem doby ledové nebo něčím obdobného kalibru. ;-(

Pepa25

Šikovnější: budou vymýšlet stéle lepší roboty
Méně šikovnější: budou průmyslové roboty ovládat (mačkat tlačítka) nebo dělat těch pár zbylých služeb, které roboti nezvládnou

MK44

Ad mowlův text: „a jak vidíš, oněch už cca 200 let lidé práci stále mají.“
No, mají. Jak kdo, jak kde, jak kdy. Lidstvo jako celek těch 200 let překonává. Jenže na úkor nějaké té skupiny nebo vrstvy, která to odskákat. Do jaké míry je to humánní? A sociální výbuchy, které tato problematika vyvolává, přišly draho. Byť generace, která žije v období mezi nimi, si to nemusí uvědomovat.

I častá tvrzení politiků, že lidé budou nacházet pracovní uplatnění ve službách, může mít nějaký limit. Zvláště, když vidím prodejní a podobné automaty, samooblužné pokladny aj. Jejich provoz asi přijde provozovatele levněji než zaměstnávat živé lidi. Možná, že se budou průběžně objevovat jiné způsoby, jak v neřízeném tržním prostředí legálně dojít k příjmu, ale možná, že ne, nebo ne v dostatečném množství či včas. Na jednu stranu to tedy je hádání budoucnosti, na druhou však přiznávám, že obavy obsažené v otázce od geekocz jsou oprávněné.

geekocz

marci1 : To co píšeš je velice rozšířený, ale nepravdivý fakt. Není pravda, že člověk nevyužívá celý mozek. Člověk využívá všechny části mozku na 100%, jenom ne najednou.

Agneta

MK44 >>>> Je to tak ! Směla bych podotknout, že kdyby neměl Beethoven „čas na lumpárny“…takže tam je třeba ještě rozlišovat, a bylo už načase to vyzkoušet, jaké procento by jak fungovalo

MK44

To je správná poznámka. Ostatně píšu:" … hrozí přeměna většiny obyvatelstva na pasivní příjemce …„. Samozřejmě, že jsou lidé, kteří, budou-li zabezpečeni, tak volný čas využijí na sebevzdělávání, například ve směrech, které nelze obratem uplatnit na trhu, jakož i na různou "kladnou“ činnost ve smyslu kultury, výzkumu, ochrany přírody atp., jíž se v klasických, tedy dnešních, tržních poměrech nedá uživit. A tím budou kladně působit na společnost. Budu-li optimista, tak možná těch, co by provozovali „lumpárny“ ani většina není. No, možná hodně velký optimista.

A jen na okraj. Beethoven se od dětství musel dost otáčet. Živil rodinu (do nějaké míry) za tatínka alkoholika a po jeho smrti sám. A tedy musil usilovat o pracovní místa a činit, co se platilo – zakázky podle přání objednatele, poskytování výuky – o času na lumpárny se asi nedá hovořit. Až po té, co získal oblibu u některých bohatých mecenášů, kteří ho podporovali, aniž mu diktovali podmínky, se mohl věnovat svobodné tvorbě.

Agneta

Psychotic >>>> už jsem jela kolikrát metrem a vlakem bez řidiče, koupila si jízdenku bez přepážky, nakoupila a zaplatila(v ob­ch.domě) bez prodavače, poslala balíček bez pošty(automat), to samé v domácím bankovnictví. Je to tak. A bude se s tím muset něco dělat:D

Psychotic

Hned tři mí blízcí rodinní příslušníci dělají v dopravě. Jsem zvědav, co budou dělat, až je nahradí počítač. A vsadil bych poslední halíř, že se to stane do 15 let. Zatím je jejich reakce to typické dětské zacpání uší a řvaní „Nenenenenene!“ To bude teprv sranda 🙂

Agneta

:D

anonym

Agneto – přečti si knihu Madona ze smetiště (Knut Faldbakken) a nebo Malevil (Robert Merle).
😉

Agneta

Děkuji, čtu ráda a dost:D