zjentek

Pokud stopnu auto (chytím stopa) a za ujetý kilometry zaplatím, budu po dobu mýho převozu zaměstnavatelem řidiče?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne, o zaměstnaneckém poměru se nedá mluvit. Když tak bys byl jeho klientem.

Další odpovědi
Dochy

Ne, nezaměstnáváš ho. Pouze jste se dohodli, nebo jen tys nabídl sdílení nákladů na dopravu. Abys byl zaměstnavatel (nebo mít alespoň trochu podobné postavení) museli byste se dohodnout že on pro Tebe nějakou dobu bude dělat práci podle Tvých potřeb/požadav­ků/příkazů. To u stopu neplatí, tam se zpravidla jen dohodnete, že si na nějaký úsek cesty, který by řidič absolvoval tak jako tak, můžeš k němu vlézt do auta.

Jo, Kepler má pravdu, pojem „klient“ k tomu má blíž (řidič nabídnul službu, stopař ji využil – i když k iniciaci vztahu došlo opačně než je obvyklé…)