xiperio

Platí v tomto případě tzv. fikce doručení?

Posílám odstoupení od smlouvy (z důvodu neplnění služby) doporučeným dopisem. Pokud si druhá strana dopis nepřevezme a dopis se vrátí, platí tam tzv. fikce doručení (že dopis byl doručen)? A je následně mé odstoupení platné?

Odpovědi
Pepa25

Fikce doručení je záležitost veřejného práva resp. správního práva (kde je významná pro počítání lhůt). V soukromém právu je klíčové, co je ujednáno (smluvní volnost). Nicméně občanský zákoník řeší jednání vůči nepřítomné osoba (§§ 570 – 573), kde je právní domněnka, že zásilka odeslaná poštou došla třetí pracovní den po odeslání. Ale jak jsem psal, smluvní strany mohou mít dohodnuty doručování odlišně.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#cast1-hlava5-dil1-oddil5

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.