NL2

Pokud se rozejdou dva lidé, kteří spolu mají psa, který z nich má právo si psa ponechat?

Pes byl kupován společně a potřeby pro něj také. Záleží například kdo je uveden první v očkovacím průkazu nebo na koho je napsán, kvůli placení poplatků za psa? Jak se tato situace dá řešit. Střídavá péče pro psa není vhodná volba.

Odpovědi
Drap

Pokud se nedokáží dohodnout, může na požádání rozhodnout soud.

Ametyst

Určitě je to na dohodě obou. Je ale fakt, že čipovaný pes je uveden v databázi a figuruje tam jméno majitele a adresa bydliště. To se dá samozřejmě při změně majitele přepsat.

Pepa25

Zvíře sice už není podle občanského zákoníku věc, ale pro potřeby vlastnictví se přiměřeně použijí ustanovení o vlastnictví.
Psa máte zřejmě ve spoluvlastnictví. Ke zrušení spoluvlastnictví platí §§1140 až 1149:
Spoluvlastnictví se zrušuje dohodou. Obecně se spoluvlastníci se vypořádají rozdělením společné věci (to v případě psa nepřipadá v úvahu), jejím prodejem z volné ruky (to by šlo) nebo ve veřejné dražbě s rozdělením výtěžku (opět to nepůjde), anebo převedením vlastnického práva jednomu nebo více spoluvlastníkům s vyplacením ostatních (zřejmě nejreálnější varianta).
Takže se musíte dohodnout: „Nedohodnou-li se spoluvlastníci o zrušení spoluvlastnictví, rozhodne o něm na návrh některého ze spoluvlastníků sou­d.“