dust8

Pokud se nyní naplno nabije libovolná powerbanka na max a když se nepoužije např. 10 a více let, tak bude pořád na max?

Nebo se časem trochu samovolně vybije? Něco jako ztrátové napětí?

Odpovědi
elkon

Obecně lze říci, že třeba za rok bude bez napětí. Funguje podobně, jako kterákoli jiná baterie. Nebo tam bude jen málo.

Filip84

Když bys si pročetl návod k lecjakému světlu na kolo, nebo třeba právě powerbance, tak bys věděl, že pokud se zařízení nepoužívá delší dobu, výrobce doporučuje ho, v předepsaných pravidelných intervalech, dobíjet, a že délka těch intervalů bývá v řádu měsíců, zpravidla 3 – 6 měsíců.

Pokud, tedy, jakoukoli Li-ion, Li-po atp. baterii necháš někde ležet deset let, lhostejno proč, je vysoce nepravděpodobné, že se Ti ji, po těch deseti letech, podaří jenom tak nastartovat, že to jako píchneš do nabíječky, ono se to nabije a pojede to. Můžeš mít štěstí, ale je to velmi nepravděpodobné.

Na vině bývá řídící elektronika, která chrání ty baterie proti úplnému vybití, protože ony po úplném vybití vybouchnou. „Rozchodit“ se to dá různě – cyklickým nabíjením, někdy opakovaným dlouhým nabíjením nízkým proudem, ale často už se to rozchodit prostě nepodaří. Po těch letech je taky dost pravděpodobné, že se ta baterie i nafoukne.

Že bys, jako, po deseti letech měl v baterii nějakou použitelnou kapacitu, bez nabití, s tím nepočítej.

dust8

Proč se nepoužije tak dlouho? Tak je třeba jako jedna z těch záložních, když vypadne elektrika, či se někde uloží na místo a zapomene se na ní a najde se až po letech…