autacek

Pokud se mi bude chtít do domu vloupat zloděj a propadne se pod ním stará podlaha, čí to bude vina?

… za kým půjde vina?

Pokud odpověď zní, že záleží na tom, z jakého důvodu se propadla, ale pokud to byla na zloděje past, tak za jeho zranění, případně horší následky zodpovídá ten, kdo tam tu past narafičil, tak mi prosím vysvětlete, proč by měl mít zloděj větší práva, než vy, na spokojený, klidný a šmejdem nerušený život?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Pokud je dům znepřístupněn a dojde k překonání zabezpečení (tedy vloupání), nejde to za majitelem, jak se omylem domnívá kapitán.

A to zabezpečení nemusí být ani nijak „speciálně neprůstřelné“ – stačí se podívat na železniční přejezd. Pokud někdo podleze sklopenou závoru a ingoruje výstražnou signalizaci, pak v přípdě že ho srazí vlak za to nemůže ani mašinfíra ani ČD, ale chodec sám! (a dokonce v tomto případě železnice požaduje po pozůstalých náhradu za „škody na lokmotivě“, zpoždění atd.)!

Další odpovědi
Edison

Ale zloděj nemá větší práva, než vy. Ze zásady má stejná práva jako vy. A máte právo svůj majetek i chránit a bránit. A to v mezích zákona. To je celé. Z principu platí, že ochranou majetku nesmí případně vzniknout vetší škoda, než by mohla vzniknout bez oné ochrany. A život, ať už jakýkoli, je postaven nad jakýkoli majetek. To je základní princip. Vše ostatní se odvíjí od toho.

zjentek

Zas zlodějem těžko, neboť ten je v tuto chvíli po smrti a teď se bude hledat viník!

To bys měl moc jednoduchý, kdybys nechal projít nepohodlného kamaráda po svý ztrouchnivělý podlaze, pak si na baráku vymlátil okna nebo co a rychle rychle blokoval tísňovou linku informací, že tě chtěli vykrást… tak to ne panáčku, na takové jsme u nás u PČR zvyklí!

Kapitán- nominace!

ivzez

Podlaha se pod ním propadnout nemůže,
maximálně nějaká část pozemku.

„Bude se chtít vloupat“ = zatím se nevloupal,
ještě je někde venku před/za domem, vedle domu…

_________

Poznámka:
Přimlouvala bych se za odlišení poctivého zloděje či lupiče
od šmejda, který má přece jen „trochu větší grády“.

Emefej

Za stav nemovitosti odpovídá její majitel.

autacek

Prosím Vás, odpovídejte, na co je dotaz. Pokud se někdo někam vloupá, velice pravděpodobně je objekt zabezpečen proti nepovolanému vstupu a je třeba překonat násilím nějakou překážku.

ivzez

Jenže Vy se neptáte na to, že se někdo někam vloupá.
To byste musel otázku formulovat jinak.