JájsemRaibek

Pokud se již nejedná o úžinu, jaký je opačný výraz?

Pokud je někde průliv neboli úžina, jak se nazývá místo, které již není tak úzké , aby bylo nazýváno úžinou?

Nejlepší odpověď
anonym

Tzv. pevninská šíje

Další odpovědi
Kepler

Úžina může být široká klidně několik set km. Jinak je to širé moře, oceán.

Drap

Nenazývá se, patří k některému z moří.

Pepa25

Zmatená otázka:
Úžina a průliv jsou synonyma (úžina evokuje spíše užší průliv). Průliv může být i několik set kilometrů široký (např. Drakeův průliv), jediné kritérium je, že je mezi pevninami (či ostrovy).
Průplav je umělé spojení.
Úzký pruh pevniny se nazývá (pevninská) šíje.

Rokio

Mc Merkurion: Je pravda, že průplav je vytvořený člověkem a průliv přírodou? Naučil jsem se na to na základě.

Mc Merkurion

… @JájsemRaibek: pleteš si průplav s průlivem …
… @Markusei: pevninská šíje je pravej opak úžiny, von chce vědět, co je víc jak úžina, průliv >>> moře vody …

quentos

@Mc Merkurion: ale no tak, dobře to má, ptá se (cituji) „jaký je opačný výraz“…

Mc Merkurion

… četl si to celý ???: „Pokud je někde průplav neboli úžina, jak se nazývá místo, které již není tak úzké , aby bylo nazýváno úžinou?“ … asi neví na co se vlastně ptá …