postcd

Pokud se daří zubokazným bakteriím pod amalgamovou plombou, jak to, že přežijí?

když se amalgamová plomba skládá ze z nezanedbatelného množství rtuti?
Co byste doporučovali jíst proti uvolňujícímu se těžkému kovu jímž je rtuť.

Odpovědi
Lamalam

Rtuť tam není volná, ale ve formě slitiny.

da ny

Nejsi ty dealer s kompozitními výplněmi? :D
Nejprve hledej seriozní informace…
Kapsle rtuti a prášku jsou strojově dávkovány a v kapslích v ordinaci přístrojem promíseny (už to nefunguje jako za „krále klacka“, kdy se zubní sestře podařilo nesprávně odměřit rtuť a nedostatečně vymačkat po vymíchání v třecí misce, v kůžičce a lékaři při cpaní výplně odsát…)
Mám Amg plombu přes 30 let starou (kvalitně zhotovenou) a žádné „zubokazné bakterie“ pod ní neřádí!
Zub má několik plošek (okluzální, labiální, palatinální, bukální, linguální, 2 aproximální…) nikdy nevíš kudy si „kaz“ najde cestu.
Každý materiál má něco do sebe ;).

postcd

-- rtuť a uvolňování z plomby --

i když je ve formě slitiny, četl jsem, že se uvolňuje v mikro množstvích zejména při požívání horkých jídel a tření kartářku o slitinu. byly tam uvedeny i počty těch mikromnožstvích takže jsem to chápal, že to je nějak podložené. proto se ptám, to co se ptám.

-- rtuť a bakterie --

na wikipedii o rtuti čtu: „Její přítomnost zabraňovala jednak množení bakterií“, tak proto se ptám to, co se ptám.