danys

pokud se chceme vzít a jeden z nas má dluhy a hrozí exekuce ochrání rozdělení majetku manželů majetek toho druhého?

Nejlepší odpověď
mosoj

Podle nového OZ nepomůže ani předmanželská smlouva.

Další odpovědi
Drap

Bohužel. V tomto případě bude lépe svatbu odložit a zatím splatit dluhy.

arygnoc

to platilo do 31. 12. 2013.

teraz si bez toho, aby manželka informovala manžela, nemôže ani prefarbiť vlasy (ak pojmeme platný zákon ad absurdum).

ivzez

NOZ s tím nemá moc společného, podstatnější je
změna exekučního řádu, konkrétně § 42, odst. 1.

Do 31. prosince 2013 mohla být exekuce vedena na majetek druhého z manželů pouze v případě, že dluh/y obou nebo jednoho z manželů vznikl/y za trvání manželství.

Od 1. ledna 2014 může být exekuce vedena na majetek druhého z manželů
i v případě, že dluh/y měl partner již před uzavřením manželství.

Před případnou exekucí neochrání NOZ,
předmanželská smlouva,
dokonce ani soudní rozdělení majetku.

OT:
Podle mne to povede k tomu, že se
bude uzavírat stále méně manželství.

Exekuční řád, § 42
(1)
Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.

http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-o-soudnich-exekutorech-a-exekucni-cinnosti-exekucni-rad-a-o-zmene-dalsich-zakonu/uplne/#p42