Rokio

Pokud schválně skočím přímo pod kola řidiči, který předjíždí auto na přechodě pro chodce, bude potrestán?

Tuto možnost jsem měl před několika dny. Nakonec jsem tomu pokušení odolal a jenom jsem si pomyslel, že ten řidič je blázen.

Kdybych mu vběhl přímo pod kola, hrozil by mi blázinec, pokud bych to přežil, když by vlastně ten řidič porušil pravidla silničního provozu? Stačí, když mi zastavuje to první auto u přechodu a nejsem povinnen se koukat na auta za ním.

Odpovědi
JežíšKristus

Máte předvídat, viz princip prevence § 2900 občanského zákoníku.
Řidič, který předjíždí na přechodu pro chodce, bude nutně potrestán.

Dochy

Pokud by byl dopaden (pravděpodobně by byl) pak nejspíš bude i potrestán. Ale ty také za úmyslné způsobení nehody. (teda pokud bys to přežil). A bacha, tímhle bys mohl způsobit zranění či smrt i někomu, kdo se té situace původně vůbec neúčastnil – předjíždějící řidič může strhnout volant aby se Tobě vyhnul a někdo další to může odskákat.

Emefej

Na základě čeho soudíš, že nejsi povinen koukat na auta za ním? Ty asi nemáš řidičák, že?

elkon

A byl by konečně klid.

Rokio

Emefej: Nemám řidičský průkaz.