Rokio

Pokud rodiče, kteří jsou Svědci Jehovovi, zakážou transfúzi pro své dítě a ono zemře, jsou to pak vrazi?

V případě, že dítě Svědků Jehovových má nehodu a jeho rodiče mu zakážou transfúzi a to dítě kvůli tomu zemře, jsou pak rodiče za jeho smrt zodpovědní, když v podstatě zapříčinili smrt jejich dítěte?

Může se dítě proti tomu bránit a i přes nesouhlas rodičů přijmout transfúzi? Pokud by mu rodiče dál zakazovali podstoupit tento lékařský zákrok, mohlo by na ně dítě podat trestní oznámení?

Odpovědi
Dochy

Myslím, že ne. Pokud se lékař rozhodne k něčí léčbě nějakým postupem a po několika letech se třeba zjistí, že daný postup je při daném problému nebezpečný, že by se mělo postupovat naprosto jinak, je lékař vrahem??

Oni volí nejlepší léčbu dle jejich přesvědčení. Pokud je dítě už dostatečně staré a rozumné aby do léčby mohlo mluvit, myslím že pak už mu rodiče nemohou v léčbě účinně bránit (myslím že v případě dohody mezi lékaři a dítětem by šli rodiče stranou, lékař by provedl akutní výkon dle potřeby a o dalším by musel rozhodnout soud)

Ale domnívám se, že ve většině případů se dítě bude řídit názorem rodičů.

elkon

Vrah je ten, kdo vraždí vlastní rukou.

Janovicak

Vím že jsem někde četl o podobném případu, ale dítě nezemřelo. Dovol mi tedy vysvětlit jak by to v našich podmínkách českého právního řádu fungovalo.

Obecně řečeno rodič zastupuje dítě, a samozřejmě i v oblasti zdravotnické. Pokud je však dítě bezprostředně ohroženo na zdraví nebo životě, mohou lékaři postupovat i proti vůli rodičů. Toto podpořil i Ustavní Soud u kterého si Svědci Jehovovi stěžovali.

Takže v našich podmínkách by dítě nezemřelo.