Rokio

Pokud řidič někoho zabije, ale přečinu se dopustí z důvodu nedostatečného věnování řízení, jedná se o nepříčetnost?

V případě, že řidič někoho usmrtí z nedbalosti, protože měl špatné reflexi nebo horší koncentraci, jedná se pak o nepříčetnost, či spáchání trestného činu pod vlivem duševní poruchy?

Nejlepší odpověď
Drap

Ne, nejedná se o nepříčetnost. Zřejmě se bude jednat o zabití z nedbalosti, ale o tom může rozhodnout pouze soud.

Další odpovědi
klumprt

Obecně pokud řidič zaviní dopravní nehodu, při které někdo jiný zemře, jde o přečin usmrcení z nedbalosti podle § 143 odst. 1,2 trestního zákoníku.

Nevěnování se řízení jaksi z vlastní vůle např. kvůli čtení SMS je typické nedbalostní zavinění. Řidič ví, že může v důsledku odvrácení pozornosti od řízení způsobit např. smrt chodce, který vstoupí na přechod, ale bez přiměřených důvodů spoléhá, že takový následek nezpůsobí.

Nevěnování se řízení v důsledku špatného zdravotního stavu, např. náhlé mdloby, epileptický záchvat, infarkt je trošku komplikovanější. Zde je nutno zkoumat, zda řidič o svém zdravotním stavu a podobném riziku věděl nebo nevěděl. Pokud věděl, že je de facto zdravotně nezpůsobilý k řízení vozidla, a přesto vozilo řídil, půjde o zavinění z nedbalosti. Podobně když je pod vlivem léků, u kterých se z příbalového letáku, od lékaře nebo lékárníka mohl dozvědět, že se po jejich užití nesmí řídit. Podobně při tzv. mikrospánku, to taky každý odpovídá za to, jak moc je unavený a že si dostatečně neodpočinul.

Jiná situace je, když nějaký záchvat přijde náhle a nečekaně, jde třeba o první takový záchvat a řidič nemohl předbídat, že něco takového se může stát. Nebo, když jde o těžkou psychickou chorobu a dotyčný není schopen se ovládat a chápat co se děje. Pak by šlo o nepříčetnost. V případech, kdy je pochybnost o příčetnosti pachatele se vždy zpracovává znalecký posudek.

Preventivně se pak řidičům starším 65 let nařizují povinné pravidelné lékařské prohlídky.

Dochy

Ne. nedbalost, blbé reflexy ani nízká koncentrace nejsou nepříčetností a pravděpodobně ani duševní poruchou. Nepříčetnost je pokud je někdo vytočenej tak do ruda že není schopen zvládat své emoce a rozumově se ovládout. Na to může a nemusí mít vliv případná duševní porucha. (to „vytočení“ může a nemusí mít racionální (zdůvodnitelný a pochopitelný) základ)

ivzez

Souhlasím s Drapem, o nepříčetnost nejde.

Má-li někdo „špatné reflexY“,
neměl by podle mne získat řidičský průkaz.

Kryšpín

Záleží také o koho se jedná, jak má velké konto, šikulu advokáta, výborného soudního znalce a trochu malinko zkušenosti soudce