Avatar uživatele
zjentek

Pokud pohyb molekul není náhodný, je možný, že náš „osud“ je skutečně předem naprogramován?

Systém v pohybu molekul.
Veškerý pohyb a myšlení je nám možná předem šito na míru.


@kepler:

http://e-svet.e15.cz/ve­da/zahada-molekul-dna-jejich-pohyb-neni-nahodny-vedci-vyvratili-zavedeny-predpoklad-1334102

Drape díík!

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? briketka10 před 2387 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Náhoda neexistuje, protože jde o nedostatek informací, jak se molekuly pohybují.

Filozofická kategorie – nahodilost a nutnost – ta je daná přírodnm zákonem. Ale i nahodilost souvisí se zákony – je formou nutnosti, je podmíněna příčinou. – je souvislostí pohybů a zákonitostí zdánlivě nesouvisejících.

Osud je přitakání k životu, je to naše jsoucno, jsme, existujeme, žijeme, ale jsme součástí bytí, tedy toho, že poznáváme svět pomocí smyslů či rozumu nebo zprostředkovaně jako součást kategore lidí.

Vše má svou příčinu a následek. Takže z pohledu filozofické dialektiky je to tak dané, i když řada jevů přesahuje náš rozum.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Ne tak docela. Předně, to že je něco vypočitatelné a odhadnutelné ještě neznamená že to tak někdo naprogramoval a naplánoval 🙂 A za druhé molekuly jsou příliš velké než abychom si vystačili s predíkcí jen jejich pohybu, musíte do své komplexní predikce zahrnout i přenos veškerých energií, vlnění, záření. Na subatomární úrovni, kde se procesy řídí kvantovou fyzikou je velmi obtížné, ne li nemožné jakýkoliv jev předvídat protože se ukazuje, že jev nastává často až teprve když je pozorován.

doporučuji něco si nastudovat o kvantové provázanosti nebo o „dvou štěrbinovém experimentu“ (nemá nic společného s erotikou 🙂 jen poukazuje na podivně neurčitou vlnově-částicovou povahu světla) … jakmile do kvantové fyziky trochu pronikneš bude ti jasné že žijeme v nezřízeném chaosu, a podobné myšlenky na něčí plán, který předurčuje vše po celou dobu existence vesmíru tě zřejmě definitivně opustí …

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Jenže pohyb molekul skutečně náhodný je. Srážejí se a lítají všemi směry, prakticky nepředvídaně. Čím rychleji a častěji se to děje, tím vyšší teplota. Kdyby se molekuly vzduchu dohodly a všechny vyrazily stejným směrem, byl by to asi pěkný uragán. Bratru 1800 km/h. Ale to je jen příklad platící pro plyny.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Náhodný pohyb je možné u částic plynů, které se pohybují všemi směry. Rychlost závisí na teplotě, tlaku, a je dán Gaussovou křivkou. Vzhledem k počtu částic v daném objemu je možnost popsat pohyb matematicky dosti problematická a bylo by to asi nepřehledné.
Pokud půjdeme k větším částicím, tak díky vhodné kombinaci atomů C, H, N, O a jiných, vznikly aminokyseliny a další součásti, které daly vznik živé hmotě a pod. Každý se narodil díky vhodné reakci svých rodičů, vajíčka a spermie.
Většinu reakcí pochybíme od rodičů, od prostředí a získáváme díky zkušenostem zvyky, chování, hodnoty a pod. Ale dva sourozenci se nebudou chovat stejně. A člověk nebude reagovat ve stejné situaci vždy stejně, neustále se vzdělává, uvažuje, kalkuluje. Dělá to, co mu pomůže cítit se lépe.
Když jsem měl 8 let a někdo mi řekl něco škaredého, tak jsem se rozbrečel, ve 12 letech jsem se s takovým člověkem začal prát a ve 20 jsem to ingnoroval. Mohu s tvým tvrzením souhlasit, a mohu ti ho také vyvrátit. Je možné, že to nějací vědci budou řešit jako důležitý úkol, ale je to podstatné? Kdyby se člověk dozvěděl, že je třeba loutkou na jevišti nějakých jiných bytostí nebo všechno má svou logiku, co se tím změní, když budeme znát pravdu?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Možná

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

zjentek: molekuly DNA a tisíckrát menší molekuly plynů, to je úplně jiná liga. Navíc je to jen nová teorie, kterou někdo jiný vyvrátí ještě novější teorií. Tak už to v teoretické fyzice chodí…

před 2387 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

annas: tvrdit, že ve světě mikrokosmu náhoda neexistuje je dost odvážné. Na ní je postaveno celé odvětví fyziky – viz třeba Heisenbergův princip neurčitosti. Exaktním zákonům podléhají až vyšší celky.

před 2387 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Píše, že vycházím z filozofie.

před 2387 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Ad Kelt: kdybych se toto dovedel, okamzite prestavam hrat!

před 2387 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kelt

Tím jsem chtěl říci, že jsme schopni určit, proč se zvířata chovají určitým způsobem, proč probíhají přírodní procesy, ale lidské chování nedokáže nikdo zdůvodnit. Jaký je vlastně smysl života? Proč děláme věci pro jiné nepochopitelné, které nedokážeme vysvětlit ani sobě, ale jaksi s tím nemůžeme přestat. Já si myslím, že každý člověk má v sobě jedinečný operační systém, jak se v které situaci bude chovat, ale je možné, že lze do něj zasahovat. Takže možná jsme herci, pokusní králíci, páni tvorstva nebo …

před 2387 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek