Avatar uživatele
autacek

Pokud platí, že jsme si všichni rovni, jen někteří jsou si rovnější, kdo je to?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? NoFear před 4 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
Mr. Marek

Komunisté si byli vždycky rovnější.

Nával obhájců režimu za 3 2 1...

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Absolútna rovnosť vo vzťahoch človeka k človeku nejestvuje. Aplikovať múdrosť Mr.Marka možno na každé politické zmýšľanie, tak ako to komu vyhovuje.
Nával protichodných názorov za 3 2 1...
(parafráza odpovede Mr.Marka na otázku https://www.odpovedi.cz/… )

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
NoFear

Víceméně v právu jsme si všichni rovni, právo na to či ono (ale ani zde to tak úplně neplatí). Zákony by měly pro všechny platit stejně.
Společensky si rovni nejsme: bohatí, majitelé firem a nadřízení (vedoucí, ředitelé, jednatel,..), závazky, kde jsem jako by vždy pod těmi, kterým něco dlužíme nebo jsem jim něčím zavázáni, hlavy států a vysoce postavení, politicky si určitě nejsme všichni rovni, v etiketě (i jinde) ženy před muži (zvláštní péče), možná starší před mladšími (nějaké ty výhody, upřednostňování a respekt).
A podle charakteru taky (ale i schopností, dovedností a vědomostí = ti, kteří v něčem vynikají, něco um oproti ostatnímí). To by podle mě mělo rozhodovat - ctnosti a dobré vychování. Všichni jsme jen lidi, ale někteří můžou být "lepší" něž jiní díky chování.
Taky podle obliby, což souvisí s mocí a vlivem ve společnosti.
Rétorické schopnosti taky můžou určovat postavení ve společnosti, jako i respekt, váženost, vliv atd.
Před zákony si jsme všichni rovni, ale na soudu už to tolik neplatí - kde roli hraje hlavně to, jak moc schopného právníka/obhájce si kdo může dovolit, zda si může dovoli kauci atd.

Každý má jinou moc a sílu (tam může spadat všelicos od peněz po schopnosti), což určí jeho společenskou významnost. A někteří jsou zkrátka společensky významnější než jiní, jsou pro společnost cennější, prospěšní, někteř i nepostradatelní. Je tam hierarchie. To ovšem neznamená, že všichni nejsme lidi.

Proto záleží, zda se na to díváš z pohledu práva nebo sociologie. Nebo ještě nějak jinak. Ekonomicky, politicky, eticky,...
I v tom právu platí, že ti "rovnější" jsou ti s větším vlivem (obecně ti bohatší, protože peníze s sebou nesou moc a prostředky. Ale patří sem různé postavení, individuální skutky, vazby, známosti, imunita - politiká,..).

Upravil/a: NoFear

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost