kropitko

Pokud partner-manžel není uveden v závěti a jsou tam uvedeny jen děti, tak nedědí?

Nebo je potřeba partnera přímo vydědit?
Doplňuji:
No, já dědit po manželovi nechci( tedy kdyby náhodou), zatím se těší dobrému zdraví. Jelikož mám dluhy z předešlého vztahu a mám strach, že kdybych něco zdědila, tak o to stejně přijdu a ještě tím okradu děti.

Nejlepší odpověď
anonym

Ze zákona manžel dědicem je. Pokud není v závěti uveden, nic na věci to nemění. Jedinou možností, jak jej z dědictví vyloučit, je prokázat, že se vůči osobě, po níž má zákonné právo dědit, choval zavrženíhodným způsobem. Toto je třeba do závěti uvést a nechat svědecky potvrdit. Jinak by po letech s takovým zněním závěti byly opět problémy, protože nezpůsobilost vyloučeného z dědictví by se musela znovu prokazovat. Jiné by to bylo, kdyby se k dědictví hlásit nechtěl.