Rokio

Pokud osoba, která pobírá důchod, pravidelně přispívá na charitu, jsou to dary od ní?

Jak to bude v případě starobního a invalidního důchodu? Co když invalida nemá žádný jiný příjem?

Nejlepší odpověď
petrph

Mimochodem, ono dost záleží na tom proč se ptáš. Jestli ti jde čistě morálně o to, zda to jsou dary od té osoby která dostává ten důchod. tak odpověď je samozřejmě že ano. To jsou její peníze. Tečka
Ale pokud tě to zajímá z jiného právního důvodu, tak to už tak jednoduše odpovědět nejde.
Dejme tomu z hlediska placení daní, kde si může třeba i ty dary odečíst , pokud má jiné danitelné příjmy, atd. tak to je nutné konkrétně dle daňového zákona.. (pořád to jsou její peníze, ale je to složitější)
Nebo dejme tomu ten člověk by měl splácet dluh a tvrdil že nemá z čeho, protože to poslal na charitu. Nebo měl jiné finanční i jiné povinnosti..atd…

Další odpovědi
Dochy

Ano.

cappuccino

V podstate jsou to dary od Ceske spravy socialniho zabezpeceni, ktera ti duchod vyplaci. A do te Spravy prispivaji vsichni pracujici po cely svuj zivot.
Podle me je nesmysl, aby nekdo z invalidniho duchodu jeste pravidelne prispival na charitu. Vubec nevis, kam ty penize jdou? Pokud uz chces udelat dobry skutek, najdi si jinou formu anebo obdaruj konkretni osobu. Muzes treba jednorazove koupit zradlo do zvireciho utulku.

Dochy

capuccino: Nesouhlasím. Invalida dostává peníze dle zákona z povinného veřejného pojištění. Dostává je dle práva v podle práva stanovené výši. Peníze jsou tedy jeho a může s nimi v zákonných limitech zacházet dle vlastního uvážení. Pokud je daruje on, není to dar od ČSSZ.

Já když někomu daruji peníze, tak je to dar ode mně, nikoli od mého zaměstnavatele. Původ peněz nerozhoduje. Jde o vlastnictví peněz a svobodné nakládání s nimi.

cappuccino

Dochy: ano, mas pravdu. Proto jsem tam napsala „v podstate“. Samozrejme, ze si s duchodem muze nakladat jak chce. Ale v pripade tazatele jde o to, ze nemusi mit spatne svedomi, kdyz neprispiva na charitu. Pobirat invalidni duchod, chodit vybirat drobne z automatu na kavu, sbirat prazdne lahve a pak prispivat na charitu mi prijde ponekud schizofrenni!