pizzar

Pokud někdo vlastní kus země (pozemek), je jeho až dolů do středu země?

Odpovědi
JájsemRaibek

Ne, není.
A není ani nahoru až do nebes.

Edison

Jen do určité hloubky stanovené zákonem. Konkrétně je to vidět na tom, v jaké od jaké hloubky patřej nerostné suroviny státu. Je to v zákoně, ale teď nevím ve kterém. Od jisté hloubky také zem spadá do kompetencí báňského úřadu.

Teď na to koukám… on je v tom pekelnej bordel. Něco patří státu, něco vlastníkovi pozemku, jak s čím zacházet to je další bordel, i když někdo něco vlastní tak si s tím nemůže dělat co chce… prostě jeden velkej bordel.

EKSOT123

Jako sběratel minerálů jsem se o toto kdysi zajímal, ale myslím drobné sběratelství není zákonem podrobněji řešeno. Horní zákon blíže rozděluje přírodní bohatství na pozemku na tři skupiny. V první skupině popisuje co nejsou ve smyslu zákona minerály, ve druhé co jsou nevyhrazené minerály a ve třetí co jsou vyhrazené minerály. Vyhrazené minerály jsou ve vlastnictví státu. První dvě skupiny jsou součástí pozemku. (Ale možná se na to vztahují další předpisy) Tolik orientačně k vlastnictví.
Horní zákon dále definuje, co jsou zvláštní zásahy do zemské kůry. Např. hlubinná úložiště růzmých hmot. Zvláštní zásahy do zemské kůry podléhají zvláštním předpisům. Takže si člověk nemůže na svém pozemku těžit vyhrazené minerály ani dělat jen tak bez povolení větší hlubinné zásahy.

JájsemRaibek

Ty nálezy jsou prostě nálezy a je jedno jak hluboko.

Edison

Vlastně promiň… Ano, nález je nález a existuje obecná povinnost odevzdání nálezu. V tomto máš pravdu.

Edison

K tomu, co je v zemi a kdo a jak k tomu má jaká práva je třeba nahlédnout do horního zákona. Ale asi i dalších.

Edison

Mýlíš se…